NOC PEŁNA ATRAKCJI

W salach muzealnych prezentacja zbiorów, wystaw tematycznych, koncert i warsztaty dla najmłodszych, w parku – pokazy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”, strzelania i sprzętu 23. Batalionu Lekkiej Piechoty, oraz wojskowa grochówka. W minioną sobotę nie zabrakło wrażeń dla ciała i ducha.

Archeologiczne rarytasy

Noc Muzeów zainaugurował wernisaż wystawy „Archeologia na bialskim zamku” w wieżyczce wschodniej. Obiekt był został wyremontowany, prace trwały dwa lata. Jak zapewnia Violetta Jarząbkowska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia, wieżyczka wschodnia będzie już na stałe udostępniona zwiedzającym.

Podczas wernisaży była obecna Agnieszka Andryszczak, konserwator zabytków. To dzięki jej staraniom zostało zrekonstruowanych wiele zabytkowych przedmiotów wykopanych podczas rewitalizacji parku radziwiłłowskiego. Na wystawie można obejrzeć było fragmenty kafli, ceramiki, szkła oraz przedmiotów codziennego użytku z XVI i XVII. Wystawę otworzył archeolog Mieczysław Bienia, który od wielu lat dzięki wykopaliskom „odkrywa” historię Białej Podlaskiej i regionu. Pasjonat dysponuje potężną wiedzą o przeszłości naszych ziem, zgromadził również znaczącą ilość zabytków i skarbów. Najstarszy z nich liczy 12 tys. lat. Idealnym pomysłem było umieszczenie wystawy archeologicznej w zabytkowej wieżyczce. To miejsce urzeka i zachwyca.

Magnetyzm militariów

Wystawy historyczno-wojskowe, pokazy Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”, pokaz strzelania z najcięższego karabinu maszynowego FK A wz. 38. oraz prezentacja sprzętu 23. Batalionu Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej zainteresowała przede wszystkim mężczyzn i chłopców. Było głośno i efektownie. Można było obejrzeć broń, sprzęt wojskowy, zasiąść za kierownicą pojazdu wojskowego. Głodnych nie tylko wrażeń zapraszał bialski Zakład Karny na tradycyjną grochówkę.

Pod hasłem „Biało-czerwona zasługuje na szacunek” odbyły się warsztaty dla najmłodszych. Pracownicy muzeum uczyli chętnych jak prawidłowo wykonać kokardę narodową. Ponadto każdy uczestnik Nocy Muzeów otrzymał naklejkę w barwach narodowych.

W muzeum czynne były wystawy które przybliżają historie naszego miasta oraz starania Polaków w proces odzyskania niepodległości. Zwiedzający mogli obejrzeć wystawę „O Polskę” oraz tablice upamiętniające ważne historyczne wydarzenia, poświęcone Powstaniu Styczniowemu na Podlasiu, 34 pułkowi piechoty, latom międzywojennym czy też założeniu Akademii Bialskiej.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się wejście na wieże widokową, z której obejrzeć można było panoramę miasta.

Tego wieczoru nie mogło zabraknąć muzyki i śpiewu. Zebrani wysłuchali koncertu zatytułowanego „Niepodległej – ballady i pieśni” w wykonaniu Magdaleny Tunkiewicz, (sopran) i Wojciecha Bardowskiego (baryton).

Następna Noc Muzeów za rok, ale w każdej wolnej chwili warto wybrać się na spacer alejkami parku radziwiłłowskiego, a przy okazji odwiedzić muzeum i obejrzeć dostępne wystawy.