PODSUMOWANIE ROKU 2011

 

""LUTY

3 lutego w Białej Podlaskiej zmarł ksiądz kanonik Zbigniew Bieńkowski, długoletni proboszcz Parafii pw. Św. Anny. Ceniony i uznany za pomoc charytatywną i ratowanie zabytków odszedł mając 72 lata. Z inicjatywy Tygodnika Podlaskiego oraz stowarzyszenia Solidarni 2010, 19 lutego odbył się Bal Charytatywny z Gwiazdami. Na zaproszenie organizatorów przybyli m.in. prezenterka telewizyjna Anna Popek, dziennikarz Jan Pospieszalski oraz ksiądz Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dochód z aukcji zorganizowanej w trakcie balu został przekazany na cele fundacji – na rzecz prześladowanych chrześcijan.

""MARZEC

Podczas sesji Rady Miasta chełmski przedsiębiorca, prezes „Galerii Zielonej” Krzysztof Kościuk przedstawił projekt budowy obiektów wielkopowierzchniowych na terenach dawnej Bialskiej Fabryki Mebli przy ul. Łomaskiej. Na 12 hektarach powstanie kilka obiektów o powierzchni ok. 34 tys. mkw. Stałe zatrudnienie znajdzie około 500 osób. Urząd Celny w Białej Podlaskiej przeniósł się do nowoczesnego, kilkusetmetrowego kompleksu przy ul. Celników Polskich. Nowa siedziba wpłynęła na poprawę warunków obsługi klientów urzędu i oddziału celnego. Inwestycja warta ponad 9 mln euro sfinansowana została w 85% ze środków pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

""KWIECIEŃ

W Radzyniu Podlaskim doszło do tragedii, która wstrząsnęła południowym Podlasiem. Zaraz po Świętach Wielkiej Nocy zmarł nagle ojciec rodziny, osierocając żonę i pięcioro dzieci. Kiedy wszyscy byli zajęci przygotowaniami do pogrzebu, najmłodsze z dzieci, niespełna 3 – letni Karolek, wpadł do ogrodowego oczka wodnego i utonął. Tragedia poruszyła mieszkańców regionu i wywołała szereg odruchów serca na rzecz rodziny, która przeżyła dwie tragedie w odstępie kilku dni. W rok po tragedii smoleńskiej w Białej Podlaskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą ofi ary – Andrzeja Błasika oraz Barbarę Maciejczyk. Płyta znalazła swoje miejsce na ścianie epitafium kościoła Św. Antoniego przy ul. Narutowicza.

MAJ

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński zezwolił na wpisanie do ewidencji lądowiska „Biała Airport”. Lądowiskiem zarządza spółka Cargo Hub Warszawa – Biała, która w marcu 2010 roku wygrała ogłoszony przez miasto przetarg na dzierżawę obiektu. W Galerii Podlaskiej otwarto unikatową wystawę upamiętniająca ofi ary katastrofy smoleńskiej – generała Andrzeja Błasika oraz stewardessę Barbarę Maciejczyk. Do galerii przybyła m.in. żona tragicznie zmarłego pilota, Ewa Błasik oraz matka młodej stewardessy, Anna Maciejczyk.

""CZERWIEC

W Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej zapadł wyrok w głośnej sprawie zabicia psa na przejeździe kolejowym w Czosnówce. Sąd uznał 23-letniego Macieja Ch. za winnego uśmiercenia psa przez zwabienie i pozostawienie na torach tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. 23-latek został skazany na pięć miesięcy ograniczenia wolności poprzez wykonywanie pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. 24 czerwca Sąd Gospodarczy w Lublinie ogłosił upadłość PKS Biała Podlaska. Ponad 150 pracowników spółki o decyzji sądu dowiedziało się przypadkiem. Zarząd województwa lubelskiego zignorował apel o skuteczne działania w celu uratowania firmy. Dotychczasowe kursy PKS realizuje prywatna firma, Garden Service.

LIPIEC

4 lipca sąd krajowy Platformy Obywatelskiej zdecydował o podtrzymaniu decyzji wojewódzkiej instancji o wykluczeniu z partii Adama Chodzińskiego i zawieszeniu na pół roku Michała Liwiniuka. Decyzje organów partyjnych miały związek z protestem posła Stanisława Żmijana z Międzyrzeca Podlaskiego, który nie zgodził się na wspieranie przez bialskich działaczy PO kandydata PiS na prezydenta Białej Podlaskiej, Adama Abramowicza.

""SIERPIEŃ

Podczas elitarnej imprezy, Narodowego Pokazu Koni Arabskich w Janowie Podlaskim doszło do morderstwa. Jeden z pracowników obsługi na parkingu niedaleko bramy wjazdowej do Stadniny Koni znalazł zwłoki 46-letniej kobiety, mieszkanki Sandomierza. Podczas tej samej imprezy miała miejsce również okoliczność pozytywna – w ramach aukcji sprzedano konie za ponad dwa miliony euro (dwa razy więcej, niż rok wcześniej). Najwyższa cenę uzyskano za klacz Palabra – 400 tysięcy euro.

WRZESIEŃ

Grzegorz Bierecki, kandydat na Senatora z południowego Podlasia (powiaty bialski, parczewski i radzyński) zapowiedział powstanie Akademii Kulinarnej w Międzyrzecu Podlaskim, pierwszej tego typu placówki w Polsce. Projekt ma być realizowany we współpracy z przedsiębiorca z Międzyrzeca Podlaskiego, Janem Brodawką. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej obchodził 25-lecie działalności. Na rocznicową uroczystość przybyła Genowefa Tokarska, wojewoda lubelski. Przypomnijmy, że w niedawnym rankingu opublikowanym przez „Rzeczpospolitą” bialska lecznica zdobyła 4 miejsce w kraju i 2 w województwie lubelskim w kategorii „Bezpieczny Szpital”

PAŹDZIERNIK

W wyniku wyborów parlamentarnych, Grzegorz Bierecki, prezes Krajowej SKOK i wiceprezes Światowej"" Rady Unii Kredytowych (WOCCU) został wybrany na senatora w okręgu numer 17 ( 31 716 głosów), Adam Abramowicz, Jerzy Rębek, Stanisław Żmijan i Franciszek Jerzy Stefaniuk zostali wybrani na posłów z południowego Podlasia VI kadencji.

LISTOPAD

14-latka ze Sławacinka Starego, Natalia Zozula po wieloetapowej rywalizacji nie zakwalifikowała się do finałowej trójki programu rozrywkowego „Must Be the Music. Tylko muzyka”. Nastolatka zachwyciła telewidzów swoim niespotykanym, operowym głosem. W polsatowskim show wykonała m.in. arię sopranową „O mio bambino caro” z opery Gianni Schicchi. Instruktorem Natalii jest Ireneusz Parafiniuk,. 12 lat więzienia – taki wyrok usłyszał 29 listopada Tadeusz L., który ugodził nożem 11-letnią Malwinkę. Dziewczynka otrzymała ciosy w okolice serca, gdy stanęła w obronie matki. ""Do zdarzenia doszło 29 listopada 2010 roku. Jerzy Rębek, poseł z Radzynia, opuścił PiS i przystąpił do klubu Zbigniewa Ziobry, Solidarna Polska.

GRUDZIEŃ

Do Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego zostały wprowadzone na stałe relikwie Błogosławionego Jana Pawła II – wydarzenie bezprecedensowe w skali Diecezji.