Biała nie do poznania

To właśnie wtedy spontanicznie postanowiły założyć bloga ze zdjęciami Białej Podlaskiej i okolic. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Po kilku tygodniach funkcjonowania witryna internetowa (http://bialapodlaskanieznana.blogspot.com/) zyskała kilkutysięczny fanklub, a liczba entuzjastów stale rośnie. W czym tkwi fenomen popularności fotobloga? – Nasze rodzinne miasto dysponuje masą ciekawych zakamarków. Pokazujemy Białą z innej perspektywy, trochę w stylu vintage, trochę PRL-u, trochę z lat 90. Odcinamy się od pocztówkowego wizerunku miasta. Utrwalamy ślady minionej epoki, pamiątki z czasów, które znikają i już nie powrócą – wyjaśniają 22-latki.

 

Dziewczyny przyznają, że początkowo stworzyły fotobloga z myślą o znajomych spoza Podlasia. – Nasz region jest słabo rozreklamowany, moi rówieśnicy nie znają tych terenów. Kojarzą tylko Janów Podlaski i przygraniczny Terespol – twierdzi Magdalena Nestorowicz. Twórczynie „Białej Podlaskiej Nieznanej” zamierzają również wykorzystać potencjał okolicznych wiosek. – Widać u nas duży wpływ Wschodu, na wsiach żywy jest folklor. Zresztą Biała też ma swój niezastąpiony klimat. Płaskie budownictwo, brak wieżowców, pstrokate bloki, mozaika kolorów na kamienicach – nigdzie indziej takich smaczków nie znajdziemy – dodaje Magdalena.

W dziewczęcym duecie to Agata wykonuje zdjęcia, a Magda szuka ciekawych miejsc, odpowiada również za sprawy techniczno-marketingowe. – Od lat interesuję się fotografią. Zainspirowały mnie czeskie krajobrazy górskie, bo niedawno byłam tam na Erasmusie – wyjaśnia Agata. – Aby dostrzec autentyczny klimat życia miejskiego, trzeba szeroko otworzyć oczy. Wtedy zwraca się uwagę  na pozornie banalne budynki, szyldy.

– Obserwujemy, że nasi rówieśnicy uciekają z Podlasia, przede wszystkim z powodu braku pracy. Nie wiemy jak potoczą się nasze losy za kilka lat, ale Biała zasługuje na promocję. Chcemy się do tego przysłużyć – komentują. Niewykluczone, że w przyszłości dziewczyny założą stronę internetową, póki co liczą na rozwój bloga. Po wakacjach 22-latki wjeżdżają do miast, w których studiują, do Warszawy i Lublina, ale nie zaprzestaną systematycznego dodawania ciekawych zdjęć. Agata i Magda zachęcają mieszkańców Białej do przysyłania swoich zdjęć (bialanieznana@gmail.com). Niech Biała będzie nie do poznania!