GDZIE CIĘ, LOTNIKU, ŚMIERĆ PRZYNIOSŁA

53 eskadry obserwacyjnej armii Modlin wraz z załogą przemieszczał się na nowe lotnisko w okolicach Brześcia. Siedem kilometrów od Białej Podlaskiej samolot zaatakowały dwa niemieckie myśliwce Messerschmit 109. Polska maszyna nie posiadała broni pokładowej i w starciu z myśliwcem była po prostu bez szans. Niemieccy piloci wiedząc o tym, pastwili się nad RWD, strzelając do niego długimi seriami z bliskiej odległości. Mimo to dzielnemu pilotowi przez jakiś czas udawało się utrzymać samolot w powietrzu. Później jedna z serii trafi ła śmiertelnie pilota. Samolot runął w las nieopodal Porosiuk. Wszystko to działo się na oczach robotników kolejowych, którzy pracowali nieopodal. Oni pierwsi przybyli na miejsce zdarzenia.

 

 

TO ONI LECIELI RWD-8

Porucznik rezerwy obserwator Stanisław Hudowicz ur. 26 lipca 1905 roku. Podporucznik rezerwy pilot Tadeusz Oskar Sobol ur. 7 maja 1907 roku. Służyli w 53 eskadrze obserwacyjnej przydzielonej do dowództwa armii Modlin.

Chwilę potem pojawił się nieznany ofi cer Wojska Polskiego wraz ze swym oddziałem. Zabrał on dokumenty i rzeczy osobiste zamordowanego obserwatora, które następnie trafiły do rodziny, gdyż na miejsce zdarzenia do 1956 r. przyjeżdżała jego żona. Gorzej było z ustaleniem personaliów pilota. Jednak i ta sprawa znalazła swoje rozstrzygnięcie dość nieoczekiwane. W październiku na miejsce zdarzenia dotarła młoda kobieta szukająca miejsca zestrzelenia bliskiej jej osoby. Po obejrzeniu szczątków samolotu odczytała z niej dane potwierdzające, że był to samolot, na którym latał jej bliski. Gdy opłakiwała jego śmierć, wyszlochała: „Gdzie cię, Tadziu, śmierć przyniosła”. Do roku 1979 mogiły nie były w najlepszym stanie. Sytuacja odmieniła się w latach osiemdziesiątych. Groby zostały uporządkowane, dbały o nie dzieci z pobliskich szkół w Styrzyńcu i Porosiukach oraz żołnierze JW 5058 stacjonującej w Białej Podlaskiej. Kilka lat temu na miejsce zdarzenia dotarła ekipa „Było… nie minęło” nagłaśniając wydarzenie na całą Polskę i wspierając działania w celu przeniesienia zwłok na cmentarz, co udało się ostatecznie dokonać w tym roku.