Koncert dla Niepodległej

(którego tożsamość ma być dla widzów niespodzianką) przeprowadzonym przez cenionych dziennikarzy Michała i Jacka Karnowskich – to wszystko złoży się na unikalne wydarzenie, do którego dojdzie 11 listopada w auli bialskiej AWF. Ten niezwykły koncert wchodzący w skład ogólnopolskiego projektu Verba Sacra, przygotowany przez Fundację Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” będzie kulminacyjnym wydarzeniem Święta Niepodległości na południowym Podlasiu i zostanie poprzedzony innym niezwykłym wydarzeniem, dzień wcześniej. 10 listopada, również z inicjatywy Fundacji „Kocham Podlasie” i spółki Apella, w auli AWF zorganizowane zostaną „warsztaty eventowe” z udziałem specjalistów zajmujących się organizacją wydarzeń specjalnych w całej Polsce. „Odyseję eventową” poprowadzą Przemysław Basiński, dyrektor projektu Verba Sacra. Wesprą go Jakub Śliwiński, dyrektor zarządzający agencji „My Place”, będącej producentem płyty Krzysztofa Krawczyka „Warto żyć” oraz Piotr Gorczyński, kierownik Biura Eventów i Sponsoringu Apelli S.A., odpowiedzialny za promocję Kasy Stefczyka podczas koncertów z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Cezarego Pazury. Udział w warsztatach 10 listopada oraz w niezwykłym koncercie w Święto Niepodległości jest bezpłatny. Sponsorem obu wydarzeń jest Fundacja Stefczyka. Odyseja eventowa rozpoczyna się 10 listopada o godzinie 15 i 11 listopada o godzinie 11, zaś koncert w ramach projektu Verba Sacra 11 listopada o godzinie 17.

 

Verba Sacra

Zapraszamy Państwa do udziału w projekcie łączącym środowiska najważniejszych nurtów kultury duchowej człowieka – wiary, nauki i sztuki.

Verba Sacra to projekt interdyscyplinarny artystyczno-naukowo- religijny, poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa europejskiego. Realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych. Od początku spotkał się z bardzo szerokim oddźwiękiem społecznym i został uznany za jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń Wielkiego Jubileuszu. Na temat Verba Sacra napisano 1700 publikacji. Liczbę uczestników oceniono na ponad 200 000 osób. Udział w projekcie wzięli najwybitniejsi artyści sceny narodowej, m.in. Grażyna Barszczewska, Małgorzata Kożuchowska, Katarzyna Łaniewska, Danuta Stenka, Piotr Adamczyk, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kolberger, Marek Kondrat, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Henryk Talar, Leszek Teleszyński, Adam Woronowicz, Janusz Zakrzeński, Zbigniew Zapasiewicz, Jerzy Zelnik. Od stycznia 2000 roku odbywała się co miesiąc prezentacja jednego utworu w formie uroczystej recytacji przez aktora. Na miejsce prapremiery wybrano najstarszą świątynię polską – Bazylikę Archikatedralną pw. św. ap. Piotra i Pawła w Poznaniu. Kolejne edycje odbyły się m.in. w katedrach i bazylikach: Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Krakowa, Lublina, Torunia, Warszawy. Obecnie cykl jest kontynuowany.

Przemysław Basiński