JAKIE PREZENTY KUPUJEMY?

Chcemy obdarować bliskich bez względu na zasobność naszego portfela, nawet jeżeli miałaby to być tylko czekolada. Wiemy, że prezenty to jedynie dodatek, a jednak z roku na rok wydajemy w tym okresie coraz więcej. Fenomen przedświątecznego szaleństwa i szał zakupów od kilku dni widoczny jest także na południowym Podlasiu. W parczewskich sklepach świąteczny asortyment – Mikołaje, renifery, dzwoneczki, ozdoby, słodkości, a nawet… papier toaletowy ze świątecznym motywem – pojawił się już pod koniec listopada. W minionym tygodniu prawdziwe oblężenie przeżywały sklepy z zabawkami i księgarnie. Powód? Oczywiście Dzień Świętego Mikołaja. – Szał zaczął się na początku tygodnia. Są prawdziwe tłumy, wszyscy chcą kupić mikołajkowe prezenty – mówi Beata Robak z księgarni „Anwix” w Parczewie. Prezentowym hitem dla parczewskich dziewczynek są lalki Monster High i związane z nimi gadżety. Chłopcy z kolei najczęściej znajdą pod poduszką samochody z Zygzakiem Mcqueenem i niezastąpione klocki Lego. – Warto zauważyć, że w tym okresie rodzice szczególnie wybierają oryginalne zabawki renomowanych firm, nie tanie podróbki. Są skłonni do zapożyczania się i wydania nawet 150 złotych na jedno dziecko, byle tylko sprawić dzieciom wymarzony prezent – tłumaczy Beata Robak. Zdaniem dr Jolanty Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie większość decyzji o zakupach podejmujemy w centrach handlowych.

Sprzedaż zaczyna się już od zachęcającego wystroju witryny, dlatego większość decyzji o zakupach podejmujemy w centrach handlowych. W efekcie wydajemy tu o jedną trzecią więcej, niż wcześniej zakładaliśmy.

– W efekcie wydajemy o jedną trzecią więcej, niż wcześniej zakładaliśmy – twierdzi ekspertka. Co sprawia, że w domach towarowych stajemy się bardziej rozrzutni niż zwykle? Przekonajmy się. Wystarczy, że wejdziemy do Centrum Handlowego „Rywal”. – Mniejsze miasta, takie jak Biała Podlaska, mają swoją specyfikę. Nie chcemy zbyt wcześnie zaskakiwać naszych klientów świąteczną choinką i św. Mikołajem. Klimat świąt wprowadzamy stopniowo. Większość najemców dopiero na początku grudnia przystroiła swoje lokale bożonarodzeniowymi gadżetami. Na ten okres właściciele butików przygotowują również specjalną ofertę oraz liczne promocje – informuje Katarzyna Czajkowska, rzecznik prasowy firmy Inwestor, właściciela CH „Rywal”. O tym, jak ważna jest witryna sklepowa, przekonuje Piotr Jasiński z firmy Bialcon. – Chodzi o wizualny marketing. Sprzedaż zaczyna się już od zachęcającego wystroju witryny. W naszym przypadku klimat na witrynie koresponduje z ofertą sklepu – wyjaśnia Jasiński. Z raportu pt. „Zakupy świąteczne 2012” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że w tym roku na bożonarodzeniowe prezenty oraz spotkania z najbliższymi polska rodzina wyda ok. 1280 zł. W porównaniu z wydatkami na Gwiazdkę 2011 planujemy – mimo coraz bardziej odczuwalnego kryzysu – zwiększyć swój budżet o prawie 12 procent. Jesteśmy też coraz bardziej otwarci na nowe technologie – częściej niż inni Europejczycy zrobimy zakupy świąteczne przez Internet.

  Najbardziej pożądane prezenty w 2012 roku*
książki
gotówka
kosmetyki/perfumy
laptop/komputer
biżuteria/zegarek
wycieczki/podróże
bony podarunkowe
tablety
odzież/obuwie
smartphone
*na podstawie raportu firmy Deloitte

Dlaczego wydajemy pieniądze „online”? – Ceny są o wiele niższe niż w punktach stacjonarnych. Z reguły najpierw oglądam dany produkt w sklepie tradycyjnym. Chcę zobaczyć, czy mi się podoba, czy odpowiada mi jego jakość, po czym, jeżeli cena jest konkurencyjna, zamawiam daną rzecz w sklepie internetowym – opowiada Konrad Mazurek z Białej Podlaskiej, regularnie wyszukujący oferty w sieci. Raport Deloitte pokazuje, że w tegorocznym rankingu topowych upominków najwyżej uplasowały się: książki, gotówka, kosmetyki, perfumy, laptopy oraz biżuteria. Monika Marianowicz, rzecznik prasowy Empiku wyjaśnia, że Polacy czytają coraz więcej, a na gwiazdkowy prezent najczęściej wybierają bestsellery. – Debiutancka powieść Agnieszki Chylińskiej pt. „Zezia i Giler” należy do najpopularniejszych upominków dla dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszy się kolejna część „Magicznego drzewa” – „Pojedynek”, a także „Najnowsze przygody Mikołajka” i „Paczka Mikołajka”. Jako podarunek dla pań wysoko uplasowały się: „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, „Ciemniejsza strona Greya”, Houston, mamy problem” autorstwa Katarzyny Grocholi oraz, „Miłość oraz inne dysonanse” Janusza L. Wiśniewskiego. Hitem prezentowym dla panów okazuje się książka pt. „Wytrącony z równowagi” Jeremey’ego Clarksona – wylicza Marianowicz. Ale oferta Empiku jest znacznie bogatsza, bo obejmuje 200 tys. produktów. Oprócz książek, klienci znajdą tam filmy, gry komputerowe, płyty CD oraz liczne gadżety. – W porównaniu z ubiegłym rokiem sprzedajemy więcej filmów. Hitem sprzedażowym są aktualnie „Nietykalni”. Jeżeli chodzi o muzykę, to popularne są nowe albumy Marii Peszek, Heya, Bednarka, Rihanny oraz kolędy Kurzak&Karpiel- Bułecka – zauważa Marianowicz. Idąc tropem danych uzyskanych z raportu Deloi tte kierujemy się do drogerii „Natura”. – Od końca listopada obserwujemy wzmożony ruch. W każdej z prawie 400 drogerii na klientów czeka specjalna oferta świąteczna. Nasza sieć przygotowała ponad 250 zestawów upominkowych. Rokrocznie klienci kupują prezenty aż do 24 grudnia – mówi nam Monika Rutkowska z drogerii „Natura”. Tegoroczne tendencje zakupowe Polaków podpowiadają, że większość z nas zajrzy również do salonów jubilerskich. – Biżuterię kupują w zasadzie wszyscy, panie, panowie, młodzież i emeryci. Kobiety często wybierają złote łańcuszki z medalikami. W okresie przedświątecznym odnotowujemy również wzrost sprzedaży pierścionków zaręczynowych – przyznają jubilerki, Małgorzata Wierzbicka oraz Katarzyna Klimiuk z salonu „JN Jubiler Niewęgłowski” w Białej Podlaskiej. Coraz powszechniejszym pomysłem na świąteczny podarunek stają się usługi.

 

Czy wiecie, że…

Fenomen przedświątecznych zakupów został poddany licznym badaniom instytutów psychologicznych na całym świecie. Badacze odkryli np., że w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie w szał zakupów wpadają nawet Japończycy, wśród których jest tylko dwa procent chrześcijan. Szał przedświątecznych zakupów najbardziej widoczny jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie w okresie od początku grudnia do Świąt Bożego Narodzenia w sklepach z zabawkami, ubraniami, itp. Amerykanie zostawili przed rokiem blisko 100 miliardów dolarów.

 

Gabinet kosmetyczny „Kosmed” przygotowuje bony upominkowe na dowolne zabiegi. Podobne pakiety znajdziemy w klubie fitness „Forma”, gdzie w ramach podarunku oprócz karnetu na siłownię, możemy wykupić komplet masaży relaksacyjnych. W przedświątecznym szale zakupowym łatwo dajemy się zmanipulować. Ewa Tymoszuk, Powiatowy i Miejski Rzecznik Konsumentów w Białej Podlaskiej, radzi, aby przed świętami uważniej przyglądać się rzekomym promocjom i wyprzedażom. – Po pierwsze zastanówmy się czy dany towar jest nam potrzebny. Po drugie, zanim cokolwiek kupimy, zorientujmy się, czy istnieje możliwość zwrotu. Ustawa konsumencka mówi, że towar, który znajduje się w promocji, również możemy zareklamować – wyjaśnia Tymoszuk. Ponadto, przy transakcjach internetowych przysługuje nam 10 dni na ewentualny zwrot produktu. Rzeczniczka zachęca, aby zapoznać się z podstawami ustawy konsumenckiej. – Prawie 80 procent spraw z którymi zgłaszają się do mnie petenci dotyczy reklamacji obuwia oraz umów abonenckich z sieciami komórkowymi – informuje Tymoszuk. Przy odliczaniu dni do świąt Bożego Narodzenia nie dajmy się zwieść promocjom „na koniec świata” albo św. Mikołajowi na witrynie sklepowej. Z umiarem ruszajmy po prezenty!