JAKI TO BYŁ CZAS

Wieszczące kres ludzkości przepowiednie Majów chyba nigdzie nie osiągnęły groteski na skalę tak wielką, jak w Białej Podlaskiej, gdzie w bardzo poważnej, czołówkowej publikacji wiodącego do niedawna na rynku tygodnika, powołującego się na „badania” bialskich „badaczy” „informowano”, iż kosmici są już wśród nas pod ludzką postacią i niebawem zawładną Ziemią. Podobnych bredni nie przebiło w kończącym się roku nic, ale naprawdę ciekawych, ważnych, a niekiedy dramatycznych wydarzeń było w naszym regionie co niemiara."Pożar

Styczeń

Rok zaczął się tragicznie, od pogrążenia naszego regionu w żałobie po pożarze w Białej Podlaskiej, który pochłonął osiem osób, w tym trójkę małych dzieci. Ten nie mający precedensu dramat miał  miejsce w nocy z 29 na 30 grudnia 2011 roku, ale jego skala i tragizm zaciążyły nad regionem na długie miesiące, tym bardziej że pożar zapoczątkował całą serię podobnych wydarzeń w regionie, w wyniku których śmierć poniosło kilkanaście osób. W styczniu miało miejsce także inne, tym razem pozytywne, bezprecedensowe wydarzenie. W Parczewie, Radzyniu Podlaskim i Białej Podlaskiej mieszkańcy regionu wzięli udział w pierwszym dużym przedsięwzięciu organizowanym przez Fundację Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”. Trzech koncertów kolęd w wykonaniu chóru Schola Cantorum Misericordis Christi pod dyrekcją dr. Piotra Karwowskiego, z gościnnym udziałem orkiestry ze Lwowa i popularnej aktorki Katarzyny Łaniewskiej, "Katarzynawysłuchało ponad dwa tysiące osób.

Luty

Miesiąc przyniósł serię wydarzeń złych i jedno niezwykle pozytywne, które szerokim echem odbiło się w całym kraju. Na początku lutego potwierdzono oficjalnie, że Zakład Energetyczny w Radzyniu Podlaskim zostanie zlikwidowany, co wywołało protesty (nieskuteczne) przedstawicieli niemal wszystkich środowisk i ugrupowań politycznych. Parczewem wstrząsnęła wiadomość o tragicznym końcu poszukiwań dwudziestodwuletniego Kamila Maliszewskiego. Chłopak zaginął w nocy z 13 na 14 stycznia i przez  miesiąc jego los był nieznany. Ciało nieszczęśnika odnaleziono dopiero 27 lutego. Niejako na drugim biegunie informacji doszło do wydarzenia pozytywnego, o którym pisały ogólnopolskie dzienniki i tygodniki. Podczas uroczystej gali wręczono tytuł „Człowieka Roku 2011 Tygodnika Podlaskiego”. Odebrała go pochodząca z Białej Podlaskiej Ewa Błasik, która w osamotnieniu toczyła wielomiesięczną, zwycięską walkę z rosyjskim i polskim aparatem urzędniczo-medialnym o honor i dobre imię swojego męża, generała Andrzeja Blasika, oskarżanego niesłusznie o przyczynienie się do tragedii smoleńskiej. Statuetkę dzielnej bialczance wręczył senator RP Grzegorz Bierecki.

Marzec

Miesiąc w regionie zdominowały wydarzenia polityczne, religijne i przykłady  wspaniałych postaw mieszkańców Podlasia. Wielkim echem odbiła się zarówno wizyta w regionie Jarosława Kaczyńskiego, który apelował do Polaków o przebudzenie z letargu, jak i uroczystości związane ze sprowadzeniem na Podlasie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Mieszkańców regionu wzruszyła też historia 16-letniej Doroty Krać z Wisznic, która nie widząc, nauczyła się grać na dwóch instrumentach i odniosła sukces w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki im. Marka Grechuty (wcześniej opanowała biegle język angielski, francuski i rosyjski). Jednak wydarzeniem najbardziej poruszającym była postawa Anny Simoniuk Zieniuk, 29-letniej mieszkanki Komarówki Podlaskiej, która niczym Joanna Bere                a Mola nie zdecydowała się na leczenie mogące uratować jej życie, ale z wielkim prawdopodobieństwem odbierające życie dziecku, które miała urodzić. I tak jak Beretta Molla – Joanna Zieniuk umarła, by jej dziecko mogło żyć.

"WKwiecień

Jak zawsze, w okolicach Świąt Wielkiej Nocy, kościoły na Podlasiu wypełniły tysiące wiernych, którzy po raz kolejny w najważniejsze chrześcijańskie święto w roku udowodnili, że przywiązanie do wiary i tradycyjnych wartości jest znakiem rozpoznawczym naszego regionu. W Białej Podlaskiej otwarto Multicentrum i Barwną Multimedialną Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży, pierwsze obiekty tego typu w województwie lubelskim. W nowoczesnych „laboratoriach” można przeprowadzać eksperymenty, komponować własną muzykę, oglądać filmy, budować modele, bawić się grafiką komputerową czy uczyć się języków obcych. Koszt inwestycji pochłonął prawie 10 mln zł, z czego 6,5 mln zł stanowiły dofinansowania unijne.

"MamyMaj

Na Podlasiu, jak w całym kraju, „tuż przed maturą kwitły kasztany”, a tysiące dziewcząt i chłopców przystępowało do pierwszego w życiu poważnego egzaminu. Zarówno w wynikach egzaminu maturalnego, jak i gimnazjalnego spośród wszystkich szkół w regionie najlepiej wypadła młodzież katolickiego gimnazjum i LO im. Cypriana Kamila Norwida w Białej Podlaskiej. Z inicjatywy kibiców Podlasia powstał pierwszy w regionie mural upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Akcję udało się przeprowadzić dzięki wsparciu Fundacji senatora Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”. Przedsięwzięcie stanowiło początek programu odbudowania tożsamości lokalnej poprzez przypominanie lokalnych bohaterów.

Czerwiec

Podlasie zdominowała piłkarska gorączka i związany z Euro 2012 „najazd” rosyjskich kibiców, których powitaliśmy w Terespolu. My jednak mieliśmy swojego bohatera miesiąca i nie był to Błaszczykowski czy Lewandowski, lecz 22-letni Brian Poniatowski z Międzyrzeca Podlaskiego, który wygrał finał siódmej edycji popularnego programu „You Can Dance – Po prostu tańcz!”. Zwycięzca otrzymał czek na 100 tysięcy złotych oraz stypendium w renomowanej szkole tańca, International Dance Academy w Hollywood. "MiałPodczas występów Briana w programie mieszkańcy Międzyrzeca  Podlaskiego dopingowali młodego tancerza, gromadząc się na głównym rynku miasta w tzw. strefie Briana.

Lipiec

Bohaterami miesiąca zostali 17-letnia Dominika Chojnacka i 18-letni Wojciech Pawłowski, ratownicy znad Jeziora Białego, najbardziej popularnego akwenu wodnego w naszym regionie, którzy uratowali pięć topiących się osób. Bohaterami zostali także dwaj podlascy przedstawiciele na olimpiadzie w Londynie, którzy choć zajęli odległe miejsca w doborowej stawce rywali, to jednak już poprzez sam udział w igrzyskach olimpijskich zapisali się złotymi zgłoskami w historii sportu naszego regionu. Anty- -bohaterowie miesiąca to organizatorzy kolonii dla dzieci w Ośrodku „Red Lion” w Białce koło Parczewa, w którym 44 dzieci zatruło się norowirusami i trafiło do okolicznych szpitali.

Sierpień

Kodeńskie uroczystości Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święta Wojska Polskiego związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej odbyły się w atmosferze skandalu wywołanego przez wójta i władze gminy. Kilka dni przed Świętem władze poleciły odrestaurować pomnik funkcjonariuszy zbrodniczej SB „utrwalającej władzę ludową”. To nie pierwszy przypadek gloryfikowania oprawców w Kodniu w ostatnim czasie. Rok wcześniej, w przededniu obchodów 500-lecia Kodnia, na umieszczonym w sercu miejscowości pomniku żołnierzy radzieckich zawieszono czerwoną gwiazdę. Tradycyjnie już wielkim wydarzeniem była doroczna aukcja koni w Janowie Podlaskim. Tegoroczną rekordzistką została klacz Ejrene, która została sprzedana za 440 tys. euro.

"WWrzesień

Wystartowała pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa o profilu katolickim w Białej Podlaskiej. Po likwidacji SP nr 7 placówkę przejęło stowarzyszenie „Dobra Szkoła”. 22 września około 1,5 tys. osób wzięło udział w marszu protestacyjnym w obronie TV Trwam. Marsz w Białej Podlaskiej zorganizowano z inicjatywy posła Adama Abramowicza oraz senatora RP Grzegorza Biereckiego. Począwszy od września mieszkańcy Parczewa i Radzynia Podlaskiego mogą się cieszyć nowymi basenami i wspaniałymi kompleksami sportowo-rekreacyjnymi. Przy wsparciu burmistrza Parczewa Pawła Kędrackiego i mjr. Stanisława Pakuły pseud. „Krzewina” odsłonięty został drugi w regionie mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym, który powstał na ścianie Urzędu Miasta.

Październik

Kilka tysięcy osób wzięło udział w ekologicznej akcji Tygodnika Podlaskiego „Makulatura na drzewo!”. Na Pl. Wolności, gdzie odbywała się impreza, udało nam się zebrać ponad 10 ton makulatury, za którą uczestnicy naszej akcji dostali sadzonki drzewek z Nadleśnictwa Biała Podlaska. Był słodki poczęstunek i ekipa malująca buzie dzieciom oraz kreująca zwierzątka z baloników, był przygotowany dmuchany zamek i konie z bryczką, był znany pieśniarz Ryszard Makowski, był wreszcie nie powtarzalny  DJ Fantomasz. Zwycięzcą naszej akcji okazała się klasa II A ze SP nr 4 w Białej Podlaskiej, która dostarczyła 1200 kg makulatury.

"SzkołaListopad

W Białej Podlaskiej odbył się poruszający koncert Verba Sacra z udziałem wielkich polskich aktorów, Olgierda Łukaszewicza i Henryka Talara. Istotę tego unikalnego przedsięwzięcia w reżyserii Przemysława Basińskiego stanowiła recytacja kazań księdza Piotra Skargi do muzyki Włodzimierza Pawlika. Zanim jednak doszło do tego quasi-muzycznego wydarzenia, czterystu widzów szczelnie wypełniających aulę bialskiej uczelni było świadkami dyskusji znanych i cenionych dziennikarzy, Michała i Jacka Karnowskich, którzy w niezwykle zajmujący sposób rozmawiali o aspektach patriotyzmu, m.in. o tym, dlaczego warto dbać o tożsamość narodową. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu „Bezpieczny szpital 2012” przygotowanym przez „Rzeczpospolitą” i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Bialska placówka zdobyła 905 punktów na 1000 możliwych.

Grudzień

Ponad 30 firm zadeklarowało udział w programie „Duża rodzina”, który ruszy od 1 stycznia nowego roku. Rodziny wielodzietne skorzystają ze zniżek na towary i usługi. 20 grudnia do Urzędu Miasta przybyli partnerzy projektu – ponad 30 bialskich przedsiębiorców. Z ustaleń Urzędu Miasta wynika, że aż 700 rodzin „trzy +” może skorzystać ze zniżek. To pierwsza, prowadzana na tak dużą skalę akcja w regionie wspierająca rodziny wielodzietne