CZAS PODLASKICH FERII

 

podlasie

Góry „już od ośmiuset złotych”, a do pobliskiego Nałęczowa czy Kazimierza, gdzie także zainstalowano wyciągi narciarskie, raptem od sześciuset. Wszystko za jeden tydzień. Dlaczego lektura zimowych ofert turystycznych musi być tak frustrująca? Zwłaszcza jeśli ceny pomnożyć przez czteroosobową rodzinę. Zimą najprzyjemniej jest w górach, bo w kilka minut można przeżyć tyle, ile na nizinach często nie przeżyje się przez całe życie, bo jest w tym coś z ułańskiej fantazji, bo w górach można znaleźć elementy romantyzmu, a nawet mistyki. Ale na wyjazd w góry nie każdego stać i dlatego hitem tegorocznych ferii dla mieszkańców regionu miał być darmowy stok narciarski w Międzyrzecu Podlaskim. Miał być, ale nie będzie. Okazało się bowiem, że ta flagowa inwestycja miasta prawdopodobnie została udostępniona bez niezbędnych zezwoleń. Stok przekazano narciarzom 1 października, tymczasem dopiero 21 listopada na jego użytkowanie zezwolił nadzór budowlany. Teraz prokuratura sprawdza, czy nie przekroczono uprawnień przy uruchamianiu stoku i czy korzystający nie odnieśli uszczerbku na zdrowiu. Co ciekawe, okresowo w październiku i listopadzie stok był nieczynny, bo choć teoretycznie miał działać w każdych warunkach pogodowych, to okazało się, że nie funkcjonuje, gdy jest ujemna temperatura, a jednocześnie nie ma śniegu. A właśnie taką sytuację mamy teraz i z tego względu od 31 stycznia stok został ponownie zamknięty. Na jak długo? Nie wiadomo, ale wiele przemawia za tym, że na czas ferii o szusowaniu w Międzyrzecu możemy zapomnieć. Gdzie zatem i jak spędzić niedrogo lub darmo tegoroczne ferie na południowym Podlasiu? Okazuje się, że nie trzeba szukać daleko, bo oferta na południowym Podlasiu jest bardzo interesująca. Oto nasz zimowy poradnik na czas ferii zimowych 2013.

Biała Podlaska: ferie z nauką, zabawą i muzyką

W związku z feriami bialskie Multicentrum przygotowało dla dzieci i młodzieży specjalną ofertę. Od 11 do 22 lutego od 10 do 15 odbywać się będą warsztaty edukacyjne w ośmiu modułach: Multikid – edukacyjne zajęcia komputerowe dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat, Logikit – warsztaty konstruktorskie z wykorzystaniem klocków K’Nex, od 7 lat, Multitechnika – zajęcia edukacyjne z automatyki i robotyki, od 9 lat, Multimuzyka – warsztaty muzyczne z wykorzystaniem aplikacji komputerowych, od 7 lat, Multisztuka – warsztaty plastyczne, praca na programach graficznych dla dzieci od 7 lat, Multinauka – eksperymenty i pokazy naukowe, od 7 lat, Multiśrodowisko – zajęcia z dziedziny ekologii, przyrody i biologii, od 4 lat oraz Multijęzyk – zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem multimedialnych ćwiczeń interaktywnych, od 6 lat. Z myślą o młodzieży Multicentrum proponuje bezpłatne kurs dla gimnazjalistów z chemii oraz kurs przygotowujący do testów z j. angielskiego dla maturzystów. (szczegóły na stronie www.multicentrum.mbp.org.pl). "WInną „naukową” ofertę na czas ferii proponuje Państwowa Szkoła Wyższa. Od 11 do 15 lutego w PSW odbywać się będą zajęcia w ramach Akademii Maturzysty. Przez pierwszy tydzień ferii od 10 do 13.35 tegoroczni maturzyści mogą skorzystać z intensywnych zajęć z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych prowadzonych przez pracowników dydaktycznych PSW. Drugą część Akademii Maturzysty stanowić będą zajęcia warsztatowe Instytutu Socjologii, których celem jest zdobycie praktycznych umiejętności np. radzenia sobie ze stresem czy doskonalenia sztuki autoprezentacji. Koszt uczestnictwa w kursie (5 dni) – 50 zł. (szczegóły pod nr. 83 344 99 53) Ciekawą propozycję dla dzieci przygotowała sala zabaw i klub fitness „Fit&ampFun” (Janowska 14), które zapraszają dzieci w wieku od 6 do 11 lat na turnusy jedno- lub dwutygodniowe (11- 22 lutego). W ramach „Feriady” dzieci wezmą udział w zajęciach muzycznych, plastycznych i sportowych. Uczestnicy poznają tajniki ceramiki, carvingu i savoir- -vivre’u, pobawią się w kręgle, potańczą z Klaunem, nauczą się angielskiego, zapoznają „tajemniczego gościa” i doświadczą wielu innych atrakcji. Koszt „Feriady” wynosi 299 zł za tydzień i 549 za dwa tygodnie. W cenę wliczone jest wyżywienie (szczegóły pod nr. tel. 606188688). Najbogatszą ofertę na czas ferii przygotowało Bialskie Centrum Kultury. Propozycji jest tu tak wiele, że zamieszczamy je w oddzielnej ramce.

Parczew: na sportowo i międzynarodowo

Równie interesująco wygląda parczewska oferta na zimowe ferie. Także tu na każdy dzień przygotowano bogaty zestaw zajęć. Codziennie od poniedziałku 11 lutego do piątku 15 lutego już od 11.00 w domu kultury odbywać się będą warsztaty prowadzone przez studentów z całego świata w ramach projektu Across The Skyline. Studenci będą opowiadać o swojej ojczyźnie, kulturze i zwyczajach. Ponadto Parczewski Dom Kultury zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na specjalnie zorganizowany na czas ferii kurs tańca. Z kolei MOSiR zaprasza dzieci i młodzież na spędzenie ferii na sportowo: I tak w niedzielę 10 lutego o 11.00 odbędzie się III Turniej Grand Prix Parczewa tenisa stołowego w kategorii open, w poniedziałek 11 lutego o 10.00 turniej dla szkół podstawowych, a we wtorek 12 lutego o 10.00 – w kategorii gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. W środę 13 lutego, o 9.00 w sali SP nr 1 odbędzie się otwarty halowy turniej piłki nożnej zespołów 5-osobowych dla szkół podstawowych, a w czwartek 14 lutego, o 12.00 piłkarskie zajęcia sportowo-rekreacyjne. W piątek 15 lutego 11.00 w sali MOSiR odbędzie się festyn sportowo-rekreacyjny.  "PrzewidujeWprogramie rzuty lotkami do tarczy, piłkarski konkurs strzelecki, strzelanie z wiatrówki i konkurencje sprawnościowe. Nie mniej interesująco zapowiada się drugi tydzień parczewskich ferii. I tak 18 lutego o 10.00 w sali MOSiR odbędzie się indywidualny turniej ringo dla szkół podstawowych i gimnazjum, we wtorek o 10.00 mini turniej unihokeja dla dzieci     i młodzieży, we środę o 10.30 w sali SP nr 1 zajęcia sportowo-rekreacyjne dla szkół podstawowych, w czwartek o 10.00 w sali MOSiR otwarty turniej bilardowy dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych i w piątek 22 lutego 10.00 turniej dla dzieci i młodzieży na lodzie i śniegu. W programie wyścigi łyżwiarskie i konkurencje sprawnościowe. Ponadto codziennie od 9.00 do 20.45 otwarta jest sala sportowa (można korzystać m.in. z siłowni) oraz lodowisko. Podobnie jak w przypadku BCK, propozycje Kompleksu Sportowo- -Rekreacyjnego „Jelonek” oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Milanowie zamieszczamy w oddzielnej ramce.

Radzyń Podlaski: na basenie, konkursowo i bajkowo

Od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 14.00, dzieci w wieku 7-15 lat mogą bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez Radzyński Ośrodek Kultury. "KuligiW programie gry i konkursy na świeżym powietrzu, zabawy z językiem angielskim, gry video, Teatr Małych Form z Krakowa, warsztaty garncarskie, bal przebierańców, zajęcia na basenie i wiele innych. Ciekawą ofertę przygotował także MOSiR, który zaprasza od poniedziałku do piątku od 8.00 do 14.00 na gry i zabawy na basenie. W planach rozgrywki piłki wodnej, piłki siatkowej oraz nauki pływania. Codziennie od 10.00 w sali kameralnej pałacu Potockich coś dla siebie znajdą miłośnicy tenisa stołowego, a kolejną interesującą propozycją są zajęcia w Bibliotece Miejskiej. Od poniedziałku do piątku, od 11.00 do 14.00, można tu będzie uczestniczyć m.in. w tworzeniu prezentacji multimedialnych i zajęciach internetowych. Planowane są także projekcje filmów, turnieje gier planszowych oraz maraton bajek. Jak widać, zimowych ferii w naszym regionie nie trzeba spędzać przed ekranem telewizora. Wszystko zależy od upodobań, chęci i inwencji, i jeśli będą te ostatnie, tegoroczne ferie na południowym Podlasiu można spędzić aktywnie i bardzo ciekawie.

Ferie na „Jelonku” W okresie ferii na basenie klub pływacki „Skalar” prowadzić będzie naukę pływania dla dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywać się będą codziennie od 8.00 do 15.00, w grupach osobowych (z podziałem na roczniki i umiejętności). Zgłoszenia pod nr telefonu 726567624. Od 11.02. do 22.02, od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 10.00 na basenie zostanie wprowadzona specjalna oferta promocyjna – nieodpłatne wejścia dla zorganizowanych przez szkoły grup uczniów z gminy Parczew oraz tzw. wejście rodzinne – wchodząc z rodzicem (opiekunem), jedno lub dwoje dzieci do lat 12 korzysta z darmowej oferty, 50% ceny biletu – młodzież w wieku 12-16 lat płaci połowę ceny biletu. Promocja obejmuje dzieci i młodzież z ważną legitymacją szkolną.

W Milanowie stawiają na wycieczkiGminny Ośrodek Kultury w Milanowie zaprasza dzieci i młodzież w okresie ferii zimowych do czynnego udziału w zajęciach, które rozpoczynają się już w najbliższy poniedziałek.

11 lutego, 10.00-15.00 tenis stołowy, bilard
12 lutego, 10.00-15.00 turniej piłki nożnej dla dzieci i młodzieży
17.00-20.00 – sala sportowa w Jabłoniu, bal karnawałowy dla dzieci z konkursami
13 lutego, wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zwiedzanie miasta, cena 35 zł
14 lutego, 14.00-20.00 gry i zabawy zręcznościowe
15 lutego, 10.00-15.00 turniej tenisa stołowego, zajęcia z garncarzem
16 lutego, 11.00-14.00 zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży
18 lutego, 10.00-15.00 turniej bilardowy
19 lutego, 8.30-18.00 wyjazd do Lublina: lodowisko (12 zł, łyżwy 6 zł) i kino Plaza (w zależności
od seansu 18-20 zł)
20 lutego, 10.00-15.00 tenis stołowy, bilard, zajęcia z instruktorami Warsztatów Terapii Zajęciowej
21 lutego, 8.00-18.00 – wyjazd na narty do Rąblowa. Wypożyczenie nart 30 zł, instruktor 8 zł
22 lutego, 10.00-15.00 – tenis stołowy, bilard, turniej warcabowy
23 lutego, 11.00-14.00 – zajęcia taneczne
Wyjazdy na wycieczki za pisemną zgodę rodziców

Najciekawsze propozycje Bialskiego Centrum Kultury:
Poniedziałki (11.02, 18.02)
09.00-10.30 KK Piast, „Nakręcona zima” – warsztatyfilmowania i realizacja projektu poświęconego zimowej aurze
10.00-12:.00 BCK, sala komputerowa, zajęcia komputerowe dla dzieci
10.00-16.00 sala 28 BCK, zajęcia dla dzieci i młodzieży z kołem plastycznym „Gwasz”
11.30-14.30 KK Eureka, wyjście do Multicentrum i Muzeum Płd. Podlasia
12.00-16.00 KK Piast, warsztaty taneczne „Zima z tańcem”
15.00-19.00, KK Eureka, świetlica środowiskowa
17.00-19.00, KK Eureka, Mini Disco
Wtorki (12.02, 19.02)
09.00-11.00 KK Piast, „W świecie puzzli”, zajęcia dla dzieci
09.30-11.30 KK Eureka, „Baw się z nami kręglami”
10.30-12.00, KK Scena, „Tańcowała igła z nitką” – zajęcia z rękodzieła dla dzieci
11.30-12.30, KK Eureka, wyjście na lodowisko przy SP9
12.00-14.00, KK Eureka (12.02), KK Piast (19.02), warsztaty z wyplatania papierowej wikliny z fundacją „Kreacja Magia Rąk”
13.00-14.00, KK Scena, wyjście do Aquaparku
13.00-15.00, KK Scena, otwarte warsztaty teatralno-recytatorskie dla gimnazjalistów i licealistów
15.00-19.00, KK Eureka, świetlica środowiskowa
16.00, KK Scena (12.02), Taneczny Bal Karnawałowy, prowadzi instruktor tańca z Lublina, Wojciech Rozwałka
17.30-18.30, KK Piast, Aerobic Pilates, zajęcia sportowe dla młodzieży i dorosłych
18.30-20.00, KK Piast, nauka tańca break dance
Środy (13.02, 20.02)
09.00-11.00, KK Piast, Filmowe ferie – prezentacjeciekawych filmów dokumentalnych
11.00-12.00, KK Piast, „Zimowe pejzaże literackie”, zajęcia dla licealistów poświęcone literaturze
12.00-14.00, KK Scena (13.02), BCK (20.02) , warsztaty z wyplatania papierowej wikliny z fundacją „Kreacja Magia Rąk”
12.00-13.30, pracownia fotograficzna BCK, „Zimowe środy z aparatem” – zajęcia fotografi czne dla młodzieży
14.00-16.00, KK Eureka, Akademia Przedszkolaka
Czwartki (14.02, 21.02)
09.00-10.00, KK Piast, Groteka – gry i zabawy planszowe
11.00-13.00 Galeria Podlaska (14.02), zajęcia plastyczne „Zimowe rękawiczki, szalik, czapka, sweter…”
11.00-14.00, KK Eureka, wyjście do kina na film „Strażnik snów”
18.00, BCK galeria Strefa Sztuki I Piętro (14.02), promocja albumu fotograficznego „Tamten świat” autorstwa Adama Trochimiuka
Piątki (15.02, 22.02)
10.00-11.00, KK Piast, „Zimowe pejzaże literackie”, zajęcia dla licealistów poświęcone literaturze
11.00-12.00, KK Piast, łamigłówki i rebusy dla dzieci
13.00-15.00, KK Scena, otwarte warsztaty teatralno-recytatorskie dla gimnazjalistów i licealistów
15.00-16.00, KK Piast, Literatura Maksymalna-zajęcia dla młodzieży
16.30-18.30, KK Eureka, zawody rekreacyjno-sportowe
17.30-18.30, KK Piast, Aerobic Pilates, zajęcia sportowe dla młodzieży i dorosłych