JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ W DOMU?

w którym każda kwota jest rozdysponowana na: rachunki, zakupy spożywcze, ratę kredytu, paliwo, etc.

 

Oszczędzanie to nie tylko regularne odkładanie określonej ilości pieniędzy z wypłaty, ale także umiejętność rozsądnego użytkowania na przykład prądu i wody.

Większość z nas wie, że należy oszczędzać prąd wyłączając poszczególne urządzenia w trakcie, gdy z nich nie korzystamy, czy gasząc światło zawsze po wyjściu z pomieszczenia. Nie każdy jednak ma świadomość, jak można oszczędzać wodę.

Zużywamy jej bowiem o wiele za dużo, właściwie to nawet nie zużywamy, a zwyczajnie marnujemy.

Nauczmy się ją szanować i to nie tylko ze względu na dbałość o naturalne zasoby środowiska oraz ekologię, ale także dla celów czysto ekonomicznych. Zadbajmy o własny portfel.

 

Oto kilka prostych sposobów na zaoszczędzenie wody w każdym domu:

1. Sprawdź szczelność kranów i spłuczki w WC – kapiący kran i nieszczelna spłuczka – w ten sposób rocznie marnujemy hektolitry wody, warto sprawdzić szczelność armatury i zadbać o jej naprawę.

2. Prysznic zamiast kąpieli – krótki codzienny prysznic to oszczędność aż 30% wody. Jeśli już wybierzesz kąpiel to napełnij wannę tylko do 1/3 wodą, a przed wpuszczeniem wody, porządnie zatkaj korkiem odpływ.

3. Zawsze zakręcaj kran – szczególnie podczas golenia i mycia zębów, wodę odkręcaj tyko wtedy, kiedy to konieczne.

4. Perlatory – to specjalna końcówka do kranu lub słuchawki prysznicowej, która dzięki bardzo drobnej siateczce, zwiększa optycznie strumień wody poprzez jej napowietrzenie pod ciśnieniem. W ten sposób można zaoszczędzić od 15% aż do 60% wody.

5. Bezdotykowe krany sterowane fotokomórką – to idealne rozwiązanie szczególnie dla rodzin z dziećmi. Automatyczne odcięcie strumienia wody sprawia, że nasze pociechy nie będą lać wody bez opamiętania, a to wyrobi w nich nawyk gospodarnego zarządzania wodą i szybszego mycia.

6. Pralka i zmywarka do pełna – lepiej zrobić duże pranie raz na tydzień niż codziennie  napełniać pralkę tylko w jej niewielkiej części, to samo tyczy się zmywarki. Przy załadowaniu pralki i zmywarki do pełna optymalizujemy zużycie wody.

7. Zmywanie – osoby, które nie mają zmywarki, powinny zwrócić uwagę na technikę mycia naczyń. Jedną komorę napełnijmy wodą z detergentem i w niej myjmy naczynia, a w drugiej płuczmy je pod bieżącą wodą (zimna też się do tego świetnie nada). Podczas mycia oczywiście kran musi być porządnie zakręcony.

Stosując się do tych prostych wskazówek na pewno uda nam się sporo zaoszczędzić i odłożyć co nieco na małe przyjemności.

Więcej porad na temat oszczędzania wody w domu można znaleźć w artykule: http://www.czasnafinanse.pl/oszczedzanie/artykuly/oszczednosci-w-zyciu-codziennym

Zobacz również: Jak oszczędzać pieniądze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij