RAP WCALE NIE JEST TAKI ZŁY

W trakcie takich spotkań zachęcamy uczestników do przeżywania młodości w oparciu o wierność wartościom płynącym z Dekalogu.

 

Tworzycie muzykę z przesłaniem. Czy czujecie się ewangelizatorami?

Wychodzimy do ludzi z przesłaniem płynącym z Ewangelii, niektórzy robią to dobitnie i wprost, a my posługujemy się metaforami i obrazami. Dla ludzi, z którymi się spotykamy, jesteśmy często „zespołem pierwszego kontaktu”. Zdarza się, że gramy w środowiskach, które niekoniecznie znają Ewangelię. Staramy się z miejsca nie bombardować słuchaczy naszym przekazem. Udowadniamy, że w XXI wieku można być młodym, uśmiechniętym człowiekiem i żyć Ewangelią na co dzień. Nasze teksty mają sprowokować słuchacza do refleksji, do zadawania pytań i próby szukania odpowiedzi. Oczywiście to budujące, kiedy widzimy efekty naszej pracy, ale wiemy, że jesteśmy tylko siewcami, a owoce naszej pracy będzie zbierał Bóg.

Na scenie niesiecie Dobrą Nowinę, a jak to wygląda na co dzień?

Trzon zespołu to bialska ekipa. Pochodzimy z jednego osiedla, chodziliśmy do jednej szkoły, razem dorastaliśmy, nadal mieszkamy w Białej. Ponadto współpracujemy z muzykami z różnych części Polski. Opowiadamy się za konkretnym systemem wartości, a to nas motywuje do tego, by w życiu również sprostać temu, o czym mówimy na scenie. Świat jest wyczulony na obłudę i sztuczność, to co nieprawdziwe – jest z miejsca odrzucane. Dlatego zaczynamy od siebie, stawiamy na wiarygodny przekaz. A czy nam się udaje? To już sam Pan Bóg osądzi.

Jakie są najbliższe plany zespołu?

Do tej pory, z okazji 10-lecia swojego istnienia wydaliśmy płytę „ 10 lat w 80 minut”. Wcześniej wypuszczaliśmy single, epki, byliśmy także inicjatorami dwóch dużych projektów „Hip Hop Dekolog” oraz „8 Błogosławieństw  – siła serca kontra siła pięści”. Obecnie pracujemy nad projektem pt. „7 Grzechów”. W ten sposób chcielibyśmy zamknąć zainicjowaną 10 lat temu trylogię. Inspiracja spłynęła m.in. od katechetów i innych pedagogów pracujących z młodzieżą, którzy często wykorzystują naszą twórczość na zajęciach z uczniami, np. podczas omawiania Dekalogu. Jesienią ruszymy w kolejną trasę z programem „Znajdź pomysł na siebie”, a obecnie można nas zobaczyć i usłyszeć na mniejszych i większych scenach na terenie kraju. Podczas wakacyjnych koncertów promujemy płytę „10 lat w 80 minut”. W najbliższych dniach zagramy m.in. dla bialskich pielgrzymów, którzy 1 sierpnia wyruszyli na Jasną Górę. Mamy zatem co robić.

Full Power Spirit

– Zespół istnieje od 2001 roku, został założony przez, Mirosława Kirczuka (Miras), Marka Dzyra (Dzyrooo) i Piotra Chazana (Picia). Wszyscy pochodzą z Białej Podlaskiej. W skład zespołu wchodzą również: Dj Ike, wokalistka Olga Szomańska, beat-boxer PRYK i saksofonista Tomek Busławski. W trakcie swojej działalności stał się jednym z najprężniej działających i najczęściej koncertujących zespołów polskiej sceny muzyki chrześcijańskiej. FPS wielokrotnie występował na Międzynarodowym Festiwalu „Song of Songs” w Toruniu oraz studiu im. Agnieszki Osieckiej, grając koncerty wyemitowane przez Trzeci Program Polskiego Radia. Zespół współpracował z fundacją Anny Dymnej „Mimo wszystko”. W 2009 roku FPS razem z Marcinem Pospieszalskim przygotował soundtrack do filmu „Popiełuszko – wolność jest w nas”. Piosenka „Nieśmiertelni” promowała film Rafała Wieczyńskiego. Od początku 2008 do końca 2010 roku magazyn młodzieżowy „Raj” emitowany przez ponad 15 lat na antenie telewizyjnej Jedynki posiadał oprawę muzyczną przygotowaną przez FPS. Specjalnie na potrzeby programu zespół nagrał utwór „To, czego szukamy”, który stanowił muzyczną ilustrację czołówki.