W KRAINIE RUMIANKU

 

Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego w Hołownie zostało zarejestrowane 18 maja 2001 roku. Jak wyglądały początki działalności?

Byliśmy pierwszą organizacją pozarządową, jaka powstała na terenie gminy. Nie mieliśmy doświadczenia w pozyskiwaniu środków na działalność, wśród mieszkańców panowało przekonanie, że w gminie Podedwórze nie ma nic ciekawego. Sojusznika znaleźliśmy w Fundacji Wspomagania Wsi, która zorganizowała warsztaty. „Zachowajmy dziedzictwo kultury”, podczas których specjaliści z Muzeum Wsi Lubelskiej pomogli nam odkryć lokalne atuty. To podczas tych warsztatów powstał pomysł na stworzenie Ośrodka Edukacji Regionalnej, w którym dzieci będą poznawały ginące zawody Lubelszczyzny. Z roku na rok przybywa grup odwiedzających Hołowno. Magnesem jest pierwsza na Lubelszczyźnie wioska tematyczna – Kraina Rumianku, którą tworzymy od 2008 roku. Odbywa się to bardzo dużym wysiłkiem, gdyż dla organizacji pozarządowych nie ma pieniędzy na inwestycje. Tak więc pomimo dużych osiągnięć problemy są podobne jak na początku.

Kraina Rumianku zachęca do odwiedzenia tego szczególnego miejsca przez cały rok. Czego mogą spodziewać się goście?

W drewnianych 100-letnich spichlerzach stworzyliśmy klimatyczny kompleks Wiejskiego SPA. Składa się on z gabinetu masażu, sauny suchej i mokrej, ogrodu kwiatowo-ziołowego, w którym znajduje się ścieżka do refleksoterapii, wiklinowa kabina prysznicowa, beczka drewniana do kąpieli po wyjściu z sauny, a także wanna do kąpieli ziołowych. Tuż obok znajdują się dwie altany mniejsza z nich, otoczona rabatami ziołowymi, spełnia rolę ziołowej herbaciarni, a większa, połączona z grillem ogrodowym, wędzarnią i płytą kuchenną, służy do spotkań integracyjnych biesiad i degustacji potraw regionalnych. W zrekonstruowanej 100-letniej stodole krytej strzechą prowadzone są tańce integracyjne, aerobic, fitness można też przespać się na sianie. W kolejnym spichlerzu znajduje się tradycyjna suszarnia ziołowa. Osoby zainteresowane mogą wziąć udział w warsztatach zielarskich – pod kierunkiem naszych zielarzy nauczą się rozpoznawania i zbierania ziół dziko rosnących oraz wyrabiania z nich maści i olejków. Doskonałym uzupełnieniem oferty Wiejskiego SPA są zajęcia w pracowniach etnograficznych i rękodzielniczych w Ośrodku Edukacji Regionalnej. W najbliższym czasie chcielibyśmy poszerzyć ofertę o grotę solną, kąpiele ziołowe z hydromasażem, wykończyć całkowicie ekologiczny dom z gliny i słomy, a w drewnianej 100-letniej chacie przygotować pokoiki dla turystów preferujących wiejskie klimaty.

A oferta dla szkół?

Od lutego 2013 roku Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego realizuje przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt „Polesia czar zamknięty w słowach”, mający na celu ochronę lokalnej gwary – niematerialnego dziedzictwa kultury Polesia Lubelskiego. W ramach projektu odbywają się m.in. warsztaty etnograficzne dla zespołu Rumenok, pełniącego rolę Międzypokoleniowej Szkoły Gwary pod patronatem Wydziału Humanistycznego UMCS. Wszyscy goście Krainy Rumianku mogą skorzystać z bogatej oferty warsztatów, które prowadzą instruktorzy Ośrodka Edukacji Regionalnej i twórcy ludowi, m.in. „Od ziarna do chleba”, „Dawne zajęcia domowe”, „Majster lepiglina”, „Wigilie integracyjne” i wielu, wielu innych. Pięciogodzinne zajęcia cieszą się największym powodzeniem wśród grup szkolnych. Podczas takich zajęć dzieci m.in. na prostych krosnach wykonują gobeliny z resztek tkanin, surowców wtórnych oraz to co znajdą. w 2012 roku Hołowno odwiedziło 120 grup szkolnych z Lubelszczyzny, Mazowsza i Podkarpacia.