Ku Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci

 

Gratuluję inicjatywy, bo to Państwo przecież wykonaliście ten mural – powiedział  Grzegorz Bierecki, senator RP, w trakcie uroczystości jego odsłonięcia. Słowa te skierowane były do mieszkańców Piszczaca, lecz przede wszystkim do członków piszczackiego Stowarzyszenia Kulturalno  – Oświatowego „ Lokalni pl” oraz do Grzegorza Puczki, jednego z dwóch autorów muralu, absolwenta tutejszej szkoły. W realizację przedsięwzięcia włączyła się również Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie, a patronat medialny – obok Tygodnika Podlaskiego – objął Instytut Pamięci Narodoworej oraz www.podziemiezbrojne.blox.pl

Bohaterowie piszczackiego muralu

Józef Bielecki ps. „Kulik”, „Stary” – od 1940 r. mieszkaniec Piszczaca, kapral 84 pułku piechoty, żołnierz AK, zatrzymany 4 lipca 1950 r., zamordowany w podziemiach lubelskiego zamku 19 grudnia 1951 r. Jego syn, Władysław, przeżył ojca niespełna o rok – wyrok na nim wykonany został 24 października 1952.

Stanisław  Sierota, ps. „Śmiały” – ppor., pochodził z Trojanowa, również uczestnik wojny 1939 r., żołnierz AK do ujawnienia się w 1947 r., mimo tego – skazany w 1949 r. na 2 lata. Po wyjściu z więzienia nadal szykanowany, nie mógł znaleźć zatrudnienia.

Władysław Jasiński, ps. „Grab” – z Dobrynia, st. sierż., członek POW, uczestnik wojen 1920 i 1939 r., w AK awansowany do stopnia chorążego, ujawnił się w 1947 r., lecz nie ufając gwarancjom SB, ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem,  zmarł w 1953 r.