Różnorodne oblicza akcji Znicz

Starczyło na zakup kilkuset zniczy za co bardzo dziękuję pracownikom oraz właścicielowi firmy. Młodzi ludzie nie cierpią na nadmiar gotówki, ale zawsze gotowi są ofiarować własną pracę. Przyszli kibice, chłopcy z ASG Husaria i Dariusz Stefaniuk z wolontariuszami Fundacji „Kocham Podlasie”. Wieczorem ASG Husaria zaciągnęła wartę przy żołnierskich grobach.

 

Podlaskie znicze płoną na kresach

"Mieszkańcyradzyń podlaski, terespol

Dzięki młodzieży z Terespola i Radzynia Podlaskiego na polskie groby w Brześciu i Lwowie trafi ło 1,5 tysiąca zniczy. Akcję „Płomyk dla Nieobecnych” uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w  Terespolu organizują od czternastu lat. Dzięki kweście przeprowadzonej w minionym roku na miejscowym cmentarzu przez młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Publicznych, pod koniec października do konsulatu w Brześciu dostarczono 1200 zniczy. Trafi ły one w listopadowe święta na cztery polskie cmentarze w Brześciu i okolicy. – Pierwszego listopada ponownie kwestowaliśmy na cmentarzu, i dzięki temu za rok przekażemy kolejne znicze – mówi Anna Osypowicz. – Niestety, ze względu na koszty wyjazdu i problemy z załatwianiem wiz nasi uczniowie nie mogli odwiedzić polskich grobów w Brześciu – dodaje. Szkoda, bo były to bardzo cenne wyjazdy. Terespolanie mają duży wkład w porządkowaniu polskich cmentarzy w Brześciu – cywilnego i garnizonowego. Ponadto, te wyprawy były ważnymi lekcjami historii i patriotyzmu. Młodzież spotykała   się z żyjącymi tam Polakami – świadkami wielu historycznych wydarzeń. Wiele osób przy tej okazji odkrywało, że ich korzenie tkwią po drugiej stronie granicy, teraz już białoruskiej. O poległych na kresach polskich patriotach pamiętają harcerze z I Szczepu ZHP Infinity im. hm.  Mieczysława Stagrowskiego w Radzyniu Podlaskim. W Dzień Zaduszny na radzyńskich cmentarzach zebrali ponad 300 zniczy, które trafi ą na Cmentarz Orląt Lwowskich. Harcerze i uczniowie Gimnazjum Nr 1 zapalą je 8 listopada, podczas wycieczki do Lwowa.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij