PRAWA KONSUMENTA

 

Szkolenie zorganizowane zostało w ramach projektu „Pomóż oszczędzać rodzinie”, którego realizację umożliwiło wsparcie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo Kredytowej im. Franciszka Stefczyka, Fundacji im. Franciszka Stefczyka, Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” oraz Biura Informacji Kredytowej S.A.

Celem projektu jest edukacja i wspieranie rodzin o niskich dochodach. Od kilku miesięcy rodziny uczą się planowania wydatków i szukania oszczędności w swoich budżetach, czego ukoronowaniem były zakładane w maju lokaty systematycznego oszczędzania w Kasie Stefczyka.

Każdy z nas jest konsumentem, nie każdy jednak wie, jakie prawa mu przysługują. W trakcie listopadowych zajęć uczestnicy dowiedzieli się dlaczego po dokonaniu zakupów warto zachować paragon i zrobić jego kopię oraz że reklamację złożyć można nie tylko z tytułu gwarancji, ale również – co często jest dla konsumentów bardziej korzystne – z powodu niezgodności towaru z umową. Ćwiczyli sporządzanie reklamacji, dowiedzieli o możliwościach odstąpienia od umowy, poznali różnice między zaliczką a zadatkiem oraz podstawowe przepisy prawne o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i ochronie praw konsumentów.

""

TEKST SPONSOROWANY 1100

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij