POMOC BEZ MEDIALNEGO ZGIEŁKU

Z roku na rok rozrastał się jej zasięg, obecnie jest ona prowadzona w każdej parafii, a ilość rozprowadzonych świec trzeba liczyć w milionach. – Caritas prowadzi całą gamę różnych kampanii skierowanych do najuboższych, najbardziej potrzebujących wsparcia zarówno materialnego, jak też duchowego – mówi Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska. Spośród największych akcji ogólnopolskich należałoby wymienić: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Tornister pełen uśmiechów, Wakacyjna akcja Polonia, Jałmużna Wielkopostna, Światowy Dzień Chorego, Wakacyjna Akcja Caritas, Kromka chleba, Światowy Dzień Chorego. Ponadto Caritas organizuje pomoc dla ludzi dotkniętych skutkami żywiołów i katastrof na całym świecie.

 

Bialski Ośrodek „Misericordia” Caritas funkcjonuje od 2003 roku. Główne zadani placówki to działalność opiekuńcza, charytatywna i edukacyjna.

W bialskim Ośrodek mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Tutaj pod stałą, dzienną opieką znajduje 45 osób niepełnosprawnych. W Centrum Charytatywnym z kuchnią i jadłodajnią dla osób potrzebujących wsparcia każdego dnia z bezpłatnych posiłków korzysta około 150 osób. Prowadzone są ponadto Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz działa Centrum Wolontariatu. – Zwracamy się do tych którzy chcą pomagać innym o wsparcie naszych działań – prosi w imieniu podopiecznych Ewa Borkowska, zastępca dyrektora ośrodka.

W 2013 r. Caritas Polska zebrał 400 mln zł

Od 1950 r. kościół mógł prowadzić działalność charytatywną jedynie na poziomie parafii. Caritas Polska, jako instytucja charytatywna Konferencji Episkopatu Polski reaktywował działalność w 1990 r., na fali posierpniowych przemian, W ubiegłym roku Caritas zebrał na działalność charytatywną około 400 mln zł. Fundusze te zostały skierowane do hospicjów, dla chorych na oddziały opieki paliatywnej, domów środowiskowych, na potrzeby ludzi niepełnosprawnych, samotnych matek, świetlic socjoterapeutycznych, dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną, wypoczynek letni i zimowy dzieci.

Nie tylko w parafiach

– Jednym z głównych naszych zadań jest pomoc dzieciom ubogim i doświadczonym przez los. Warto podkreślić, że ciągle przybywa szkolnych kół Caritas. Młodzi ludzie mają otwarte oczy, dostrzegają konkretną potrzebującą osobę, kolegę czy koleżankę i organizują jej pomoc. To trzeba powiedzieć wyraźnie: przybywa potrzebujących ale również przybywa tych, którzy chcą pomagać – stwierdza Paweł Kęska. Te koła w znakomity sposób potrafi ą wydobyć młodzieńczy zapał, energie i pozytywne emocje. Młodzi ludzie widząc kolegę oczekującego na poważną operację nie pozostają bierni, zbierają w najróżniejszy sposób fundusze, wspierają go w potrzebie, poświęcają mu swój czas, po prostu są z nim. Z kolei takie działania choremu dodają sił, rozpraszają ponure myśli, przyczyniają się do szybszego powrotu do zdrowia.

Człowiek przede wszystkim

– Caritas w odróżnieniu od innych instytucji charytatywnych ma własną specyfikę i dynamik działania. Nasze zadania nie ograniczają się do przeprowadzenia jednej, czy też kilku akcji. Jesteśmy obecni z potrzebującym człowiekiem cały czas – podkreśla Paweł Kęska. Wolontariat przybiera na sile. Caritas Polska skupia obecnie ponad 100 tys. wolontariuszy, którzy nie od święta, nie podczas określonej akcji, ale każdego dnia niosą pomoc drugiemu potrzebującemu człowiekowi. Ponad połowę tej liczby stanowią ludzie młodzi. Niosą oni wsparcie konkretnej, najczęściej dobrze znanej osobie chorej, głodnej, zagubionej. Wsparcie potrzebującego człowieka to nie tylko ofiarowanie mu pewnej kwoty pieniędzy, chociaż one też są istotne. Ważniejszy od datków materialnych jest dar serca. Zainteresowanie problemami drugiego człowieka, rozmowa, obecność w ciężkich chwilach jego życia. Takie postawy u wolontariuszy kształtuje Caritas.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij