Jak znaleźć dobrą pracę w naszym regionie? Co oferują sprawdzeni pracodawcy?

Z konferencji „Realia rynku pracy, a możliwości aktywizacji zawodowej młodych bezrobotnych” płynie smutny wniosek o ciężkiej sytuacji młodych na podlaskim rynku pracy. Od kilku lat co 5 bezrobotna osoba jest poniżej 25 roku życia. – Z jednej strony brakuje wykwalifikowanej kadry, z drugiej nie ma też warunków dla ludzi do pracy. Albo być może nie są to warunki na tyle atrakcyjne, aby osoby, które mają potencjał, mogły wiązać przyszłość z tym miejscem – tłumaczy prezes firmy Bialcon, Barbara Chwesiuk. Z krótkiej sondy ulicznej dowiadujemy się, że szkopuł tkwi w niskiej stawce godzinowej oraz w braku umów o pracę. Nikt nie chce pracować na czarno. Kłopot również sprawia przygotowanie dokumentów aplikacyjnych.

Lekcja przedsiębiorczości

Problem niskich pensji oraz niepewnych form zatrudnienia rozwiązuje Towarzystwo Finansowe SKOK S.A., które rozpoczęło działalność w naszym regionie dzięki inicjatywie senatora Grzegorza Biereckiego. Firma jest rzetelnym pracodawcą, który oferuje wysokie standardy pracy. – Zbudowaliśmy na Podlasiu nasze Contact Center. Docelowo nawet 100 pracowników będzie obsługiwać jeden z kluczowych obszarów działalności spółki, czyli prowadzenie aktywnych kampanii marketingowych, usługi infolinii i windykacji – mówi Ewa Bereśniewicz- Kozłowska, prezes zarządu Towarzystwa Finansowego SKOK S.A., i dodaje, że to nie miejsce, a ludzie wpływają na sukces przedsięwzięcia. – Decyzja dotycząca lokalizacji okazała się jak najbardziej uzasadniona. Firma ceni sobie współpracę z pracowitymi i zaangażowanymi osobami. Nowym pracownikom proponowana jest umowa o pracę. Od 1 grudnia powstała dodatkowa komórka, zajmująca się rozwojem oprogramowania oraz wsparciem IT. W ubiegłym roku Ewa Bereśniewicz- -Kozłowska została jedną z laureatek rankingu najbardziej przedsiębiorczych kobiet w biznesie – „Perły Polskiego Biznesu 2013, czyli 50 najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Polsce”. W organizacji, którą kieruje, szczególnie dba się o zdobywanie wiedzy, biznesowy sposób myślenia i pomysłowość.

Biznes skrojony na miarę

Na mapie Polski coraz bardziej widoczne są salony odzieży Bialcon. Producent damskiej garderoby zatrudnia 300 osób i ma swoją siedzibę w Białej Podlaskiej. Kto może zrobić karierę w tym przedsiębiorstwie? – W zespole mamy pracowników produkcyjnych, administracyjnych i handlowców. W swoich strukturach posiadamy również dział projektowy. To szerokie spektrum stanowisk do obsadzenia – opowiada Barbara Chwesiuk Grupa Bialcon na polskim rynku odzieżowym działa od 1992 roku. Firma chętnie decyduje się na pozyskanie specjalistów z lokalnego rynku, proponując podpisanie umowy o pracę. Aktualnie nie prowadzi rekrutacji, chociaż jest otwarta na przyjmowanie aplikacji w postaci CV i listu motywacyjnego. Należy też pamiętać, że Bialcon jest w fazie ciągłego rozwoju. Przedsiębiorstwo inwestuje w branżę hotelarską. Zabytkowy obiekt w Cieleśnicy właściciele firmy kupili w 2011 r. Hotel położony jest niedaleko Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. – Są tam jeszcze pojedyncze wakaty do obsadzenia – dodaje Barbara Chwesiuk.

Smak tradycji

Firma Wierzejki od 1991 roku zajmuje się produkcją szerokiego asortymentu mięsa oraz jego przetworów w postaci wędlin i wyrobów garmażeryjnych. Posiada własne punkty handlowe. Wysokie standardy pracy oraz jakość produktów ułatwia im zdobywanie nowych rynków sprzedaży w kraju i za granicą. Na tę chwilę ponad 1000 osób ma stałe zatrudnienie w firmie. Standardem są umowy o pracę. Branża wydaje się być tylko dla mężczyzn. Nic bardziej mylnego! Tutaj lwią cześć prac przejęły kobiety. – Drastycznie zatrudnienia zwiększać nie będziemy, ale jeśli nasze nowe inwestycje dobrną do szczęśliwego finału, to na pewno poszerzymy personel – zapewnia Adam Zdanowski z Wierzejek. Kadra z regionu podlaskiego bardzo dobrze sprawdza się przy realizacji projektów firmy np. w Warszawie. Właściciele cenią kreatywność, lojalność pracowników. Istotny jest szacunek do pracy. Na kogo stawiają? – Przede wszystkim na współpracę z takimi osobami, które rzeczywiście chcą pracować! Ważne jest to, aby były chętne do rozwijania się i pogłębiania umiejętności, czy wiedzy. Lubimy ludzi, którzy są w stanie szybko się przekonać i przyzwyczaić do naszej kultury organizacyjnej – odpowiada Zdanowski.

Przyszłość

– Rok 2014 ma być rokiem spadku bezrobocia – optymistycznie zapowiadał Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej na konferencji „Realia rynku pracy, a możliwości aktywizacji zawodowej młodych bezrobotnych”. Ma się do tego przyczynić reforma powiatowych urzędów pracy. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że tego typu zapewnienia zazwyczaj kończą swój żywot na konferencjach prasowych i w telewizyjnych studiach. Czy więc mieszkańcom Podlasia łatwiej będzie znaleźć pracę? Na pewno warto starać się, szukać i nie dać się oszukać. Stawiać na odpowiedzialnych i sprawdzonych pracodawców, koncesjonowane biura pośrednictwa pracy i własny rozsądek. Do tematu będziemy wracać na naszych łamach.