„Bogu na chwałę – ludziom na ratunek”

Straż pożarna od wielu lat cieszy się największym zaufaniem społecznym spośród służb mundurowych. Czemu zawdzięcza taką renomę?

Sądzę, że – jak zawsze – dobra opinia ma wiele przyczyn. W mojej ocenie dzieje się tak dlatego, że społeczeństwo w każdej sytuacji zagrażającej życiu i mieniu może na nas liczyć. Zawsze zrobimy, co tylko w ludzkiej mocy, aby oddalić od nich te niebezpieczeństwa. Jak wiemy – spektrum zadań, do których dysponowane są jednostki strażackie – jest ogromne.

Na dobre notowania zasłużyli swoją ofiarnością pracujący tu ludzie. Jakie predyspozycje powinien mieć dobry strażak?

Dobry strażak powinien być… . I tu można by wymienić szereg cech. Ale do podstawowych zaliczyłbym: odporność fizyczną i psychiczną, umiejętność pracy w zespole. Strażak musi posiadać wiedzę z różnych dziedzin naszego życia, znać rodzaje zagrożeń od podstawowych, tych związanych z ogniem, na medycznych i chemicznych kończąc. Dlatego też strażacy mają swój cykl szkolenia w jednostkach i bezustannie go realizują.

Straży pożarnej przybywa ciągle nowych zadań, aby je realizować, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Jakiego sprzętu najbardziej potrzebuje bialska jednostka?

Sprzęt ratowniczy używamy przez nas ciągle starzeje się i musi systematycznie podlegać odnawianiu. Istnieje ponadto konieczność pozyskiwania nowoczesnego sprzętu i urządzeń. Pod koniec roku ubiegłego roku nasza komenda otrzymała dwa samochody ciężkie wraz ze sprzętem m.in. sprzętem ratowniczym hydraulicznym, otrzymaliśmy również dwa kontenery (ze sprzętem ochrony dróg oddechowych i gaśniczym). W naszej jednostce funkcjonuje Specjalistyczna Grupa Chemiczna, która posługuje się wiekowymi samochodami (rocznik produkcji 1995 i 1998). Należałoby je wymienić. Łodzie ratownicze, które są na naszym wyposażeniu, też odbiegają technicznie od współcześnie stosowanych. Będziemy czynić starania, aby ten i inny sprzęt wymieniać na nowszy, korzystając z dobrodziejstwa naszych władz lokalnych, resortowych i innych jednostek.

W tym roku wasza komenda będzie świętować 140-lecie. W minionych latach zmieniły się środki techniczne, jakimi dysponowali strażacy, przybyły nowe wyzwania, a co w waszej służbie jest stałe i niezmienne?

Niezmienną jest– myślę – jest chęć niesienia pomocy ludziom zagrożonym nie tylko przez pożary w myśl zawołania „Bogu na chwałę – ludziom na ratunek”. Jak zamierzacie uczcić jubileusz? Powstał komitet obchodów, który koordynuje przygotowania do jubileuszu. Komitet ma zadanie wydać również monografię straży pożarnych w naszym mieście, jak również ufundować sztandar Komendzie Miejskiej PSP. Jest już wstępnie ustalona data uroczystości – 17 maja. Chciałbym zwrócić się z apelem do Czytelników, może ktoś posiada pamiątki strażackie np. stare dokumenty, fotografie… Chętnie wykorzystalibyśmy je zarówno w monografii, jak i w przygotowywanej wystawie.