Polska jest lokomotywą okradaną przez złodziei złomu

Tylko w grudniu ubiegłego roku dwieście czterdzieści tysięcy osób straciło pracę, a wszystko to dlatego, że w latach 90-tych grupa złodziei oszukała nas na gigantyczną skalę. Oszustwa te kontynuowane są po dziś dzień – mówiła w miniony weekend profesor Grażyna Ancyparowicz podczas spotkań szkoleniowych Akademii Nowego Samorządu prowadzonych nie tylko z kandydatami na samorządowców w Białej Podlaskiej, Parczewie i Radzyniu.

Zdaniem prelegentki, która kierowała m.in. Departamentem Finansów Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wykładała na wielu uczelniach, a ostatnio została członkiem Rady Programowej PiS, kluczowym nieszczęściem i zagrożeniem dla Polaków było wprowadzenie OFE, czego tragiczne skutki odczujemy w nieodległej przyszłości.

– Obecną sytuację Polski porównałabym do lokomotywy, która została opanowana przez złodziei złomu. Ta lokomotywa jeszcze jedzie, ale sukcesywnie jest „rozbierana” przez szabrowników i gdy już nie zostaną z niej nawet koła, wszystkie wagony – wraz z pasażerami, którzy w dużej części śpią i nie są świadomi zagrożenia – spadną w przepaść – mówiła prof. Ancyparowicz.

Tezę tę potwierdzały, w skali lokalnej, wystąpienia kolejnych prelegentów, wójta gminy Radzyń Podlaski oraz dyrektorów Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej i Parczewie.

– W błyskawicznym tempie przybywa osób, które wymagają wsparcia ze strony samorządów, a wszystko to w sytuacji, w której z roku na rok dysponujemy mniejszą pulą pieniędzy – mówił Wiesław Mazurek, wójt gminy Radzyń Podlaski.

– Zmiana tej sytuacji, to jedno z większych wyzwań, jakie stoją przed samorządami po najbliższych wyborach – podkreśliła pani profesor. Spotkania w Białej Podlaskiej, Parczewie i Radzyniu – na prośby uczestników – każdorazowo uległy wydłużeniu, ponad zaplanowane wcześniej 4 godziny.

Kolejna edycja ANS odbędzie się 14 i 15 marca br.