Wymarzona „Chwilka” Irka

Zespół działa od 1986 roku. Od zarania swojego istnienia stwarza możliwość rozwoju dzieciom oraz młodzieży utalentowanej wokalnie, a ponadto daje możliwość zaprezentowania się na prestiżowych estradach. Zespół zdobył wiele cennych nagród na festiwalach o randze krajowej i międzynarodowej, między innymi we Włoszech, Bułgarii i na Ukrainie. Wziął udział w ponad 90 programach telewizyjnych, takich jak „Od przedszkola do Opola”, „Szansa na sukces”, „Idol”, „Mam talent”, „Droga do gwiazd”, „Mini Szansa”, „Bitwa na głosy”, „Must Be The Musie”, „The Voice of Poland”. Wokalistki i wokaliści „Chwilki” koncertowali w Polsce i za granicą u boku takich gwiazd jak: Ewa Bem, Wioletta Villas, Jose Curra, Garou, Chór Aleksandrowa, Grupa MoCarta. Gościnnie koncertowali w Niemczech, Francji, na Białorusi i w Kanadzie. Nagrywają płyty, występują z powodzeniem na prestiżowych polskich festiwalach w Opolu i Sopocie. Dorobek zespołu wzbogaca ponad 300 dyplomów z konkursów wokalnych. „Chwilkę” od 28 lat prowadzi Ireneusz Parafiniuk, pracownik Klubu Kultury „Piast” w Białej Podlaskiej.

To było moje marzenie

Założyciel i maestro „Chwilki” – Ireneusz Parafiniuk zawsze marzył, aby powołać wielogłosowy zespół dziecięcy. Pierwsze próby stworzenia takie grupy podjął już w latach siedemdziesiątych, ale to co zamierzał udało się zrealizować dopiero w 1986 roku. Mimo wielu sukcesów szef nie osiadł na laurach, nadal robi to co potrafi najlepiej: uczy śpiewu kolejne pokolenia. – Każdy człowiek powinien postawić sobie cel, a potem go zrealizować – podsumowuje swój wybór życiowy Ireneusz. Postawił przed sobą trudne zadanie: uskrzydlać uzdolnione dzieci, mieszkające gdzieś na wschodnich kresach, które mają ograniczony dostęp zaprezentowania się w telewizji lub na znaczących festiwalach. Wybiera perełki spośród najmłodszych aby z nimi pracować i je rozwijać. Zdarza się, że trzeba przesłuchać około setkę kandydatów, aby zauważyć tę wyjątkową iskierkę. Potem – w zależności od predyspozycji dziecka – należy dobrać właściwy repertuar i dążyć do doskonałości i profesjonalizmu. „Chwilka” osiągnęła wiele prestiżowych sukcesów. Jednak uczestnictwo w zespole nie oznacza odarcie młodych śpiewaków dzieciństwa. – Sukces jest ważny. Jednak znacznie ważniejsza jest zabawa, przygoda, radość ze śpiewania. I chociaż wielu moich podopiecznych obecnie występuje zawodowo na scenie, w teatrach muzycznych, nie stawiamy wymogów dziecku – masz zostać gwiazdą – mówi Ireneusz. Nie ma takiego roku, aby zespół nie osiągnął znaczącego sukcesu. Mimo tego Ireneusz Parafiniuk często słyszy o swoich podopiecznych krzywdzące oceny: „Chwilka” zajęła czwarte, szóste miejsce – porażka. – Nie! Gdy jury wybiera najlepszych spośród setek osób – to jest sukces. Takie opinie mnie śmieszą, bo wypowiadają je ludzie, którzy sami nic nie osiągnęli – stwierdza Ireneusz.

To jest przygoda

14-latki Ola Olesiejuk, Paulina Puchacz oraz o rok młodsza Aleksandra Smerachańska śpiewają w „Chwilce” od przedszkola. Dziewczęta twierdzą, uwielbiają śpiewać, a zajęcia nie są uciążliwym obowiązkiem ale prawdziwą przyjemnością. – Lubię francuskie piosenki, a ich wykonywanie sprawia mi przyjemność. To zabawa. Co będę w życiu robić? Jeszcze nie wiem – mówi Ola Olesiejuk. Dziewczęta zgodnie podkreślają, że występy sceniczne uczą opanowywania stresu przed wystąpieniami publicznymi, pokonywania tremy i dają możliwość autoprezentacji. Te umiejętności są potrzebne nie tylko na estradzie ale również w szkole, podczas wystąpień i egzaminów. Dziewczęta są zżyte i zaprzyjaźnione. – Lubimy wyjazdy na warsztaty muzyczne do Serpelic. To wspaniała impreza integracyjna, podczas której szlifujemy swoje umiejętności – zwierza się Paulinka. Dziewczęta uczą się gry na instrumentach w szkole muzycznej, ale obecnie najważniejsza jest nauka w szkole.