Przyjaciel Papieża Polaka wkrótce wśród nas

Watykański fotograf wykonał ponad milion zdjęć Jana Pawła II. Robił je niemal codziennie. Był z Papieżem podczas pierwszych dni Jego pontyfikatu, gdy cały świat ze zdumieniem ale i rosnącą sympatią przyglądał się człowiekowi, którego „wezwano z dalekiego kraju”, by został głową Kościoła. Był też przy Papieżu, gdy ten cierpiał po zamachu na placu św. Piotra. Towarzyszył Ojcu Świętemu podczas licznych pielgrzymek w najodleglejsze rejony świata, widział, jak wielką radość sprawiały Mu wizyty w Ojczyźnie. Arturo Mari był świadkiem wielkich zwycięstw Papieża, ale towarzyszył Mu także w chwilach cierpienia, bólu, oczekiwania na zbliżające się odejście do domu Ojca.

– Czy umieją sobie to państwo wyobrazić? Codziennie, przez tyle lat, od godziny szóstej rano do dwudziestej wieczorem towarzyszyłem zwykłemu człowiekowi, który jednak był dla mnie świętym. Tak, Jan Paweł II był dla mnie świętym już za życia – mówi Arturo Mari. – Papież miał niesamowitą charyzmę, siłę i odwagę. Odwagę, bo potrafi ł stanąć przed światowymi przywódcami i powiedzieć im: jesteście przestępcami, bo tolerujecie ludzką biedę i krzywdę. Zawsze głosił prawdę, zawsze bronił ludzkiego życia, rodziny. Dla Niego to były rzeczy najważniejsze.

Na Podlasie Arturo Mariego zaprosił senator Grzegorz Bierecki. Fotograf z radością przyjął zaproszenie, tym bardziej, że cała Polska będzie w tym czasie przygotowywała się do kanonizacji Jana Pawła II. Wizyta rozpocznie się 12 kwietnia od spotkania w Bazylice Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie. Tego samego dnia Arturo Mari będzie w Radzyniu Podlaskim i Międzyrzecu Podlaskim. 13 kwietnia przyjaciel Papieża zawita do Białej Podlaskiej. Ostatnie spotkanie z mieszkańcami Podlasia odbędzie się tego samego dnia w Kodniu. W czasie, kiedy Arturo Mari będzie gościł na Podlasiu, w pierwszym programie Telewizji Polskiej emitowany będzie serial „Metr od świętości”. To podzielony na 30 krótkich odcinków fabularyzowany dokument, przedstawiający niezwykłą więź łączącą Papieża ze swoim fotografem. Arturo Mari opowie o często szerzej nieznanych wydarzeniach z życia Jana Pawła II. W tej nietypowej formie zostanie przybliżona, zwłaszcza młodemu pokoleniu, sylwetka Papieża Polaka. Mecenasem serialu są Kasa Stefczyka oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo- Kredytowe.

W kolejnych wydaniach Tygodnika Podlaskiego a także na naszej stronie internetowej www.tygodnikpodlaski.pl będziemy na bieżąco podawać szczegółowe informacje o wizycie Arturo Mariego. Opublikujemy również obszerny wywiad z fotografem oraz producentami serialu „Metr od świętości”.

"Arturo

Wypowiedź Senatora Grzegorza Biereckiego:

"GrzegorzJuż niebawem Jan Paweł II, syn polskiej ziemi, zostanie oficjalnie ogłoszony Świętym. W tym jakże radosnym czasie oczekiwania na uroczystość kanonizacji Papieża Polaka warto wrócić wspomnieniami do pięknych, wzniosłych chwil, które przeżywaliśmy, towarzysząc Janowi Pawłowi II w Jego ziemskiej pielgrzymce. Wielu z nas pamięta doskonale wielką radość z wyboru kardynała Karola Wojtyły na tron Piotrowy. Wszyscy wiemy, jak wiele znaczył dla narodu nasz Papież w mrocznych czasach komunizmu. Wciąż powinniśmy powtarzać sobie wezwania do solidarności, sprawiedliwości i pokoju, wybrzmiewające podczas kolejnych pielgrzymek Ojca Świętego do Ojczyzny.

Jan Paweł II posiadł klucze do serc ludzi na całym świecie, porywał swym charyzmatem, imponował głęboką wiedzą teologiczną i doskonałym rozumieniem procesów społecznych. Był przy tym człowiekiem niezwykle skromnym, ciepłym, pełnym wewnętrznego światła. Mało kto przekonał się o tym lepiej, niż Arturo Mari – papieski fotograf, który towarzyszył Papieżowi przez wszystkie lata pontyfi katu. Widział on Jana Pawła II podczas najważniejszych wydarzeń, ale był przy nim także na co dzień; w chwilach radosnych, ale też tych trudnych. Poprosiłem Arturo Mariego, by odwiedził południowe Podlasie. Bez chwili wahania przyjął moje zaproszenie. Dzięki temu będziemy mieli okazję, by w Parczewie, Radzyniu Podlaskim, Międzyrzecu Podlaskim, Białej Podlaskiej i Kodniu wysłuchać wspomnień człowieka, który spędził swe życie dosłownie o krok od Świętego.

Zapraszam wszystkich Podlasian na spotkania z Arturo Marim. Bądźmy tam razem. Wsłuchajmy się w bicie naszych serc, przepełnionych radością i dumą z kanonizacji Jana Pawła II.

Senator RP Grzegorz Bierecki