Jedyna taka biblioteka

Biblioteka powstała dwa lata temu i znalazła miejsce w jednej z sal Pałacu Radziwiłłów, w której niegdyś działał Teatr Jednego Aktora. Dlatego założeniem osób zaangażowanych w stworzenie biblioteki było, aby plan architektoniczny nawiązywał do dawnych pomieszczeń. Powstała więc mała scena, w której można na wygodnych poduszkach delektować się muzyką czy filmem.

Barwna nie tylko z nazwy

Oczywistym zamiarem prowadzących bibliotekę jest przyciągnięcie jak największej liczby czytelników. Przede wszystkim najmłodszych. Zmieniające się kolory na podświetlonych sufitach, niebanalne meble i kolorowe grzbiety książek, uzasadniają w pełni nazwę „Barwnej”. Wizytówką instytucji są przede wszystkim pracownicy, mający misję pokazania dzieciom kolorowego świata. Codzienne spotkania i zajęcia dla dzieci pozwalają na refleksję po przeczytaniu książki, wzruszenie ciekawym obrazem, grafiką, czy filmem. „Barwna” nie przypomina w żaden sposób typowej biblioteki, gdzie tylko wypożycza się książki. Tego, kto tu wstąpi, pochłonie kolorowy świat, z którego nie zechce już wyjść.

Jak w kinie, ale wygodniej

Biblioteka prowadzi nie tylko zajęcia dla mieszkańców Białej Podlaskiej. Oprócz wypożyczania książek goście korzystają tu z filmów, audiobooków oraz gier planszowych dla najmłodszych. Można też sięgnąć po materiały do nauki języków obcych czy makijażu, tańca oraz śpiewu. Nowoczesne systemy projekcyjne umożliwiają pobudzenie uśpionych zmysłów. Wystarczy tylko zaciemnić pomieszczenie i… jesteśmy w kinie! Dzieciaki to uwielbiają. Uczestnicy zajęć chętnie zaglądają do działu z programami komputerowymi, a liczne konsole do gier wprawią w zachwyt niejednego maniaka elektronicznych rozrywek. Można też skorzystać z wielu niesamowitych zabawek i oryginalnych klocków.

Posłuchaj muzyki

Niespotykanym pomysłem są stacje odsłuchowe, gdzie zmęczona mama może przysiąść na wygodnej pufie ze słuchawkami na uszach. Dzieci są zajęte pogonią za kolejnymi, niesamowitymi wyzwaniami w „Barwnej”, a mamy mogą posłuchać wybranego audiobooka.

– Duża część tych, którzy korzystają z biblioteki to ludzie dorośli. Rodzice przychodzą z dziećmi i zawsze znajdą coś dla siebie. Biblioteka jest dziecięca, ale nasze zbiory są nie tylko dla dzieci – powiedziała nam Mariola Szupiluk, pracownik biblioteki. – Mamy zajęcia przez cały dzień, dzieciaki przychodzą więc z kanapkami, z piciem i spędzają tutaj całe godziny. To nie tylko miejsce dla najmłodszych i ich rodziców, tu odnajdą się też uczniowie szkól podstawowych, gimnazjalnych oraz liceów. Biblioteka daje nam możliwość poszerzenia wiedzy w sposób najbardziej efektywny przez naukę i zabawę. Warto przyprowadzić tu każdego, a barwny świat nowoczesnej edukacji nie pozwoli nam o tym miejscu zapomnieć.

Monika Grabowiec

Biblioteka znajduje się przy ulicy Warszawskiej 12 c w Białej Podlaskiej

Godziny otwarcia:
poniedziałek 10.00- 15.00
Wtorek: 10.00- 18.00
Środa: 10.00- 18.00
Czwartek: 10.00- 18.00
Piątek: 10.00- 18.00
Sobota:9.00- 15.00
Bliższe informacje można uzyskać na [email protected]