Zaprojektowani na Radzyń

Projekt to nie tylko prowadzenie bloga, ale szersza działalność Pauliny i Jakuba. Stworzyli miejsce, w którym mogą wyrażać swoje opinie, a także komentować to, co dzieje się w ich rodzinnym mieście. W swoje działania angażują także innych mieszkańców.

W minionym roku Paulina i Kuba dali się poznać organizując akcję Radzynian Portret Rodzinny, podczas której chętni mieszkańcy miasta zostali sfotografowani na tle Pałacu Potockich. – Uważamy, że jest to akcja warta powtórzenia, może nawet na większą skalę, ale za kilka lat – odpowiadają wspólnie na pytanie o kolejne zdjęcie rodzinne.

W najbliższych planach jest wykonanie muralu (malarstwo ścienne na budynku) w Radzyniu. W związku z tym, przy wsparciu z programu „Działaj Lokalnie” zorganizowali cztery warsztatowe spotkania, podczas których został stworzony projekt muralu. Warsztaty były także możliwością, by podzielić się opiniami na temat miasta, opowiedzieć sobie o tym, co można zmienić, by miejscowość była jeszcze bardziej przyjazna mieszkańcom.

Blog istnieje od półtora roku. Zyskał 16000 wejść. Jak przyznają sami twórcy zawsze może być ich więcej. Zatem, kto jeszcze tego miejsca nie odwiedzał – niech osobiście oceni jego pomysłowość: http://projekt21300.blogspot.com/. Ponieważ blog jest skierowany głównie do czytelników z Radzynia, można na nim znaleźć informację o koncertach, zdjęcia z wydarzeń, namiary na blogi młodych i zdolnych Radzynian.

Choć Paulina i Kuba dziś mieszkają w Warszawie, to jednak po ukończeniu studiów myślą o powrocie na Podlasie. Na pytanie o to, z czym kojarzy im się rodzinne miasto odpowiadają bez chwili zawahania.

– Ze spokojem, beztroską. Z tym, że gdzie się nie rozejrzę wszystko jest mi znajome i wszędzie czuję się dobrze – mówi Paulina. – Kiedy myślę o Radzyniu, myślę o nim jako o domu. Chociaż niektórym wiele miejsc w tym mieście może wydawać się nieatrakcyjnych, brzydkich, dla mnie jest ono pełne pięknych miejsc.

– Dość banalnie- pałac, główne ulice, mój dom. Czasem też negatywnie – z monotonią, stagnacją – ripostuje Kuba.

Prowadzenie bloga jest dość czasochłonnym zajęciem, a mimo to twórcom PROJEKT21300 udaje się pogodzić hobby ze studiowaniem w Warszawie. Co prawda nie mogą regularnie uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, lecz jednak nie jest im obojętne, co dzieje się w Radzyniu. Bo chcieć to znaczy móc. Wystarczy bowiem odrobina wyobraźni, by zmienić otaczającą rzeczywistość. To od nas samych zależy jak wykreujemy przyszłość Podlasia.

Monika Sikora