Cenna inicjatywa

Marzena Grabińska z Janowa Podlaskiego wskazuje na przyczyny sukcesu ANS:

– To przede wszystkim wykładowcy, ludzie z wieloletnim doświadczeniem w pracy samorządowej, którzy w przystępny sposób przybliżają nam możliwości realnego zapobiegania dalszej sytuacji kryzysowej. Przystępując do zajęć Akademii Nowego Samorządu miałam tylko mgliste wyobrażenie o tym, czego się po tej inicjatywie spodziewać. Na pewno liczyłam na wysoki poziom merytoryczny prelekcji, tzw. poszerzenie horyzontów i jeszcze to „coś”, co jest bardzo ważne, a co trudno wyrazić słowami – taką praktyczną wiedzę, która jest istotna dla każdego, kto utożsamia się ze swoim i kto chciałby coś dla tego regionu zrobić. I nie zawiodłam się, bo ANS jest zorganizowana na wysokim poziomie merytorycznym, a uczestnicy mają możliwość zapoznania się z najistotniejszymi problemami dotykającymi samorządy w Polsce, w szczególności samorządy w województwie lubelskim – i wskazuje na przyczynę sukcesu ANS.

W podobnym duchu udział w Akademii ocenia Alicja Łagowska z Białej Podlaskiej.

– Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem zamierzam kandydować w tegorocznych wyborach samorządowych i dlatego zajęcia ANS oceniam od strony praktycznej. Ocena może być wyłącznie pozytywna, bo pomimo długiego stażu w pracy samorządowej, przez ten kilkumiesięczny okres czasu, jaki upłynął od zainicjowania zajęć Akademii, znacząco powiększyłam swoją wiedzę o funkcjonowaniu samorządów i sposobach rozwiązywania rozmaitych problemów w ramach tej służby – mówi Alicja Łagowska.

Na jeszcze inny aspekt zwraca uwagę Sylwia Stubińska z Piszczaca.

– Mamy ogromny zapał, czasami czujemy potrzebę bądź wręcz obowiązek do spełnienia wobec naszych przodków, którzy w dużo trudniejszych – a może tylko pozornie trudniejszych czasach – potrafili stać na straży prawa, sprawiedliwości, honoru i Ojczyzny. Często takim ograniczeniem jest wiedza z konkretnej dziedziny życia, specyficzne informacje i doświadczenia, o których nie czytamy w kolorowej prasie. Akademia Nowego Samorządu, to inicjatywa, która pobudzi wiele „uśpionych osobowości” do działania. Inicjatywa to tym bardziej cenna, że dzięki senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu pojawiła się u nas i nie musimy szukać jej dwieście kilometrów stąd. Jako uczestnik Akademii Nowego Samorządu miałam okazję spotkać się z fachowcami i praktykami , politykami ,samorządowcami, ludźmi nauki i dziennikarzami, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, odpowiedzieli na wiele pytań, dyskutowali, udzielali porad. Te spotkania pozwoliły mi uzupełnić i usystematyzować wiedzę, a także realistyczniej spojrzeć na lokalne problemy. Miałam okazję spotkać wielu ludzi, którzy podobnie jak ja chcą się angażować w życie lokalnych społeczności, wziąć udział w jesiennych wyborach samorządowych. Akademia Nowego Samorządu utwierdziła nas w przekonaniu, że warto podjąć takie wyzwanie. Wierzę, że te spotkania, to początek nauki, a w przyszłości również szerszej współpracy – wyraża nadzieję Sylwia Stubińska.

Łukasz Hetman z Radzynia Podlaskiego dodaje:

– Jak przekonałem się m.in. w Lublinie, o Akademii Nowego Samorządu głośno jest daleko poza Południowym Podlasiem i opinie o dotychczasowych zajęciach są bardzo pozytywne. W wielu miejscach zazdrości się nam naszej Akademii, tego, ile ona wnosi i jak wartościowych mamy prelegentów. To bardzo cenna inicjatywa, której efekty – jestem o tym przekonany – zobaczymy już niebawem – puentuje Łukasz Hetman.