Taniec to życie

W dzieciństwie marzyła o balecie, ale życie potoczyło się inaczej została  tancerką, politologiem, a teraz jest instruktorem tańca i choreografem. Karolina ukończyła dwie prestiżowe szkoły tańca Caro Dance i FTN-Luz.  Przez wiele lat tańczyła i zdobywała czołowe miejsce na najważniejszych konkursach i przeglądach. Zauroczona tańcem nowoczesnym i współczesnym przez wiele lat poznawała jego tajniki i dążyła do doskonałości. Te formy charakteryzują się dużą dynamiką, żywiołowością i ekspresją. Uprawiając tę dziedzinę sztuki nauczyła się otwartości, odwagi, znalazła sposób ekspresyjnego wyrażania emocji. Taniec stanowił ponadto znakomitą odskocznię od nauki i problemów życiowych.

– Taniec to pasja, to moje życie – mówi z entuzjazmem Karolina. Na scenie wypatrzył ją Robert, obustronne zauroczenie przerodziło się w wielkie uczucie, zakończone ślubem oraz przeprowadzką do Białej Podlaskiej. Kariera? To rozdział zamknięty, teraz liczy się praca. O swojej karierze tancerki mówi niewiele, gdyż ona się zakończyła. Obecnie znacznie ważniejsza jest praca: przekazywania tajników tańca dzieciom i młodzieży. – W chwili, gdy zakończyłam swoje występy taneczne postanowiłam uczyć innych, założyłam szkołę tańca Dance Academy Studio – mówi Karolina. Zajęcia taneczne prowadzi w bialskim Klubie Kultury Piast. Uczęszcza na nie 60 osób w trzech grupach wiekowych. – Teraz szkolę swoje umiejętności instruktorskie i staram się jak najlepiej przekazać arkana tańca swoim podopiecznym. Stworzyć im jak najlepsze warunki do zdobywanie umiejętności – podsumowuje Karolina. Młodzież uczestniczy w warsztatach i obozach szkoleniowych, które prowadzą wybitni tancerze i choreografowie. W Klubie Kultury Piast udało się połączyć umiejętności wokalne i taneczne młodych ludzi. We współpracy z Ireneuszem Parafiniukiem powstały dwa widowiska taneczno-muzyczne: „Zimowa opowieść” i „Mała Syrenka”. Spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które zachwycają choreografią, wdziękiem tancerzy i cudownym wokalem. – Od świtu do nocy myślę o tańcu i swoich podopiecznych. Jaki wybrać układ, jaką melodię, jak wyrazić treść gestem i ruchem? Cały czas pracuję nad układem choreograficznym i kombinacją figur. To mnie pochłania bez reszty – wyznaje. 

Pięć lat doświadczeń i sukcesów

Podopieczni Karoliny osiągnęli wiele sukcesów na różnego typu przeglądach i konkursach. Oczywiście każdy dyplom, medal, wyróżnienie dodaje skrzydeł. Jednak nie tylko to jest istotą tańca. Tańczyć może każdy, a w ocenie Karoliny każdy powinien to robić.– Obecnie zbyt liczne grono dzieci i młodzieży spędza wolny czas przed monitorem, w świecie fikcji i agresji. A przecież ten czas powinien być wykorzystany twórczo – mówi z niepokojem. Taniec ma wprost zbawienny wpływna rozwój fizyczny młodych ludzi, koryguje postawę, wzmacnia mięśnia i kościec. Kształtuje elegancję, grację i płynność ruchów. Oprócz walorów fizycznych i zdrowotnych taniec jest znakomitą formą przełamywania barier, zahamowań, dowartościowywania się i rozładowania negatywnych emocji.

– Taniec gwarantuje cały wachlarz interesujących środków przekazu. To znakomity relaks, który przynosi same pozytywne doznania i radość – zapewnia Karolina. W czerwcu szkoła tańca Dance Academy Studio będzie świętowała 5-lecie swojej działalności. Z tej okazji zorganizuje Galę Tańca. Karolina twierdzi, że jest wyjątkową szczęściarą. Ma pracę która ją porywa i zachwyca. – Zajęcia nigdy mnie nie męczą, tańcząc czy też ucząc tańca – wypoczywam. Ta praca daje mi prawdziwą przyjemność – wyznaje. Za dwa miesiące Karolina zostanie mamą. Nie zna płci dziecka. Twierdzi, iż to nie jest ważne. Ważnym jest, aby dziecko pokochało taniec.