„Noc muzeów” w Białej Podlaskiej

Wszystkie przedsięwzięcia akcji mają za zadanie przybliżyć twórczość Oskara Kolberga, uczcić jego 200. setną rocznicę urodzin oraz przekonać nas do tradycyjnej polskiej kultury i sztuki z elementami współczesnymi. Każdy tego dnia znajdzie z pewnością coś interesującego dla siebie. Zapraszamy do udziału w wyjątkowej imprezie, nawet tych, którzy zazwyczaj z daleka omijają muzea. Naprawdę warto!

Początek imprezy zapowiada się rewelacyjnie, od godz. 16:00 do 19:00 warsztaty tańca, prowadzone przez wybitnego instruktora, miłośnika tradycyjnej muzyki oraz tańców ludowych z centralnej i wschodniej Polski, Grzegorza Ajdackiego. Od wielu lat jest prezesem stowarzyszenia „Dom Tańca”, który nie pozwala zapomnieć o tradycyjnych potańcówkach i klimacie zapominanych już dźwięków.

Nie tylko dla koneserów o godz. 18:00 rozpocznie się wystawa "Konie jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku”. Wydarzeniem jest prezentacja nowego nabytku Muzeum Południowego Podlasia, który dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będziemy mieć okazję zobaczyć tego wieczoru. To obraz olejny z 1885 r., autorstwa Włodzimierza Łosia, który w swojej twórczości do końca był wierny tematyce krajobrazów Wołynia, Podola, a zachwyca przede wszystkim scenami z udziałem koni, polowań i tematami batalistycznymi. Wiele jego wybitnych dzieł znajduje się w prywatnych kolekcjach w Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech. Obraz, o którym mowa to „Sanie przed bramą” w zimowej scenerii z zaprzęgiem czterech koni w poręcz.

Na godzinę 19:00 zaplanowane jest spotkanie autorskie z malarzem, etnografem i fotografem, Andrzejem Bieńkowskim. To prawdziwy człowiek renesansu, który również interesuje się wsią oraz wiejskimi artystami. Odszukuje starodawne instrumenty muzyczne, które odnawia oraz rekonstruuje kapele wiejskie. Podczas spotkanie odbędzie się również projekcja filmów z wyjazdów, Bieńkowskiego po Polsce, Ukrainie i Białorusi.

Przygoda z tańcem i tradycyjną muzyką uświetni koncert „Do tańca”, który rozpocznie się o godz. 20:00, wezmą w nim udział: „Kapela Nowińskich” – genialna formacja z Otwocka, która kultywuje tradycje wiejskiej muzyki Mazowsza, Powiśla Maciejowickiego i Radmoszczyzny. Ich repertuar to przede wszystkim „powiślaki”, oberki, mazurki radomskie, kujawiaki czy polki. Zapowiada się świetna potańcówka. Kolejnym wykonawcą będzie Zdzisław Marczuk, cudowny i energetyczny skrzypek i harmonista z Zakalinek – wyjątkowy artysta, uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury narodowej.

Sporym zaskoczeniem dla uczestników „Nocy muzeów” będzie z pewnością występ oberkowej formacji „Niewte”, którą sam muzyk, Maciej Filipczuk określa mianem wywrotowej formacji oberkowej z nowoczesnym przesłaniem. Artysta czerpie swe inspiracje z podróży po Rumunii, Albanii, Armenii, Ukrainie i Litwie. Pasjonuje się muzyką Romów, Żydów aszkenazyjskich, a także sakralną muzyką polifoniczną. To jedyne miejsce i czas, aby spotkać tak wybitnych artystów i świetnie spędzić czas, przy muzyce i tańcach. Muzeum, tego dnia będzie otwarte do godz. 24:00.

Warto spędzić ten wieczór z Muzeum Południowego Podlasia! Polecamy!

Informacje także na: http://muzeumbiala.pl/3950