PiS triumfuje na Podlasiu

Prorządowe media z TVP, TVN i Gazetą Wyborczą na czele odtrąbiły wyborczy sukces Donalda Tuska i jego partii. Rzeczywistość wygląda dla rządzących znacznie mniej różowo. Platforma zdobyła w wyborach do europarlamentu 19 mandatów, tyle samo co PiS. Oznacza to, że PO wprowadziła do Parlamentu Europejskiego o 6 posłów mniej, niż pięć lat temu. Znacząco zyskało za to PiS, zwiększając swój stan posiadania o 4 mandaty.

Wojna o schedę i rozliczenia

W województwie lubelskim mandaty wywalczyło jedynie dwóch kandydatów. Mirosław Piotrowski z PiS oraz Krzysztof Hetman z PSL. Największym przegranym jest Platforma i lider jej listy Michał Kamiński, który ostatecznie mandatu nie zdobył. Klęska partii Tuska, którą w naszym regionie od dawna targają wewnętrzne konfl ikty, oznacza ciąg dalszy partyjnych rozliczeń. Wszystko wskazuje na to, że w jesiennych wyborach samorządowych nikt nie będzie chciał startować pod szyldem Platformy, a jej kandydaci będą się ukrywać w komitetach o „bezpiecznych” nazwach, takich jak „Porozumienie Samorządowe” czy „Wspólnota Samorządowa”.

PiS wygrywa wszędzie

W powiecie bialskim frekwencja wyniosła 20,29%. Zdecydowanie wygrał tu PiS (42,27%), przed PSL (22,58%) i PO (12,40%). Najwyższe, blisko 50-procentowe poparcie, partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała w gminach Leśna Podlaska, Międzyrzec Podlaski, Piszczac i Terespol. W Międzyrzecu Podlaskim na PiS zagłosowało 1,5 tys. osób, PSL – 634, PO – 450. W Terespolu także wygrał PiS (39,63%) przed PO (30,09%) i SLD (8,62%). Również w Białej Podlaskiej najwięcej osób wybrało Prawo i Sprawiedliwość (4581). Na Platformę zagłosowało 2414 osób. Niezły wynik zanotował także SLD (1074 głosy) oraz Nowa Prawica Janusza Korwina- -Mikke (1001 głosów). W powiecie parczewskim frekwencja wyniosła jedynie 19,28%. Najwięcej osób zagłosowało na PiS (41,23%). Dalej był PSL (21,39%) oraz PO (13,18%). Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości było najwyższe w gminach Jabłoń (48,54%) oraz Siemień (49,03%). Platforma uzyskała wyjątkowo duże poparcie w gminie Sosnowica – 25%.

PSL bez wyrazu

W powiecie radzyńskim frekwencja wyniosła 21,80%. Największe poparcie zdobył PiS – 39,32%. Sporo osób zagłosowało na pochodzącego stamtąd wicemarszałka województwa Sławomira Sosnowskiego z PSL, stąd przyzwoite poparcie dla listy PSL w powiecie – 31,90%. W całym regionie ludowcy wypadli jednak bardzo blado. Mimo agresywnej kampanii wyborczej, w której wykorzystywano m.in. gminne obiekty PSL nie udało się przejść do ofensywy i zwiększyć poparcia. Marszałek województwa Krzysztof Hetman dostał się do europarlamentu, powinien więc zwolnić zajmowany teraz stołek. Trudno spodziewać się, że Hetman wykona woltę podobną do tej z 2011 roku, kiedy zdobył mandat poselski, ale go nie przyjął. Pensja w Brukseli jest znacznie wyższa od tej w naszym Sejmie… Słaby wynik uzyskała młoda „gwiazda” PSL Przemysław Litwiniuk. Jeden z bohaterów słynnego raportu opisującego nepotyzm w ARiMR dostał 3438 głosów. W rodzinnym Międzyrzecu poparło go zaledwie 501 mieszkańców.

Senator Grzegorz Bierecki: Nasze wspólne zwycięstwo

Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego pokazuje, że Polacy chcą zmiany. Zmiana ta musi polegać na odsunięciu od władzy koalciji PO- -PSL, odpowiadającej za kolejne zmarnowane pod każdym niemal względem lata. Polski nie stać już na dalsze trwonienie czasu i energii obywateli. Partią, z która nasi rodacy wiążą nadzieję na przyszłość jest, co jasno pokazały ostatnie wybory, Prawo i Sprawiedliwość M. nie szczególnie cieszy doskonały wynik PiS na Południowym Podlasiu, czy szerzej, na Lubelszczyźnie. Prawo i Sprawiedliwość, jako jedyna ze znaczących sił politycznych w regionie, nie tylko nie traci poparcia, ale znacząco je zyskuje. W Białej Podlaskiej, Radzyniu, Międzyrzecu czy Parczewie zwycięstwo formacji, z którą jestem związany, było bezdyskusyjne. To ciężka, systematyczna, nie zawsze efektowna praca. Dziękuję więc wszystkim mieszkańcom Południowego Podlasia za udział w wyborach, za głosy oddane na kandydatów PiS, za wszelkie słowa wsparcia, które płynęły do nas w czasie kampanii wyborczej. To nasze wspólne zwycięstwo.