Wakacje na Południowym Podlasiu – sprawdź ceny kwater i atrakcji

Noc w hotelu

Za nocleg spędzony w bialskim hotelu musimy zapłacić za jedną dobę od 76 do 210 zł. za pokój jednoosobowy, 100 – 250 zł. za pokój dwuosobowy. Apartament będzie nas kosztował ok. 180 – 272 zł. Bardziej opłacalne jest podróżowanie w weekend, bowiem od piątku do niedzieli obowiązują specjalne promocje. Cena za wynajem apartamentu maleje z 240 zł. do 200 zł., a za wynajem pokoju jednoosobowego zapłacimy 137 zł. (zamiast 150 zł.). Rezerwując nocleg w hotelu warto zwrócić uwagę, czy w cenę pokoju wliczono dodatkowe usługi, jak chociażby śniadanie. Jeżeli hotelowy cennik rezerwacji dotyczy jedynie wynajmu pokoju to można narazić się na dodatkowe koszty, takie jak opłata za parking (10 zł.), czy garaż (10 zł.). Jeżeli podróżujemy z dziećmi lub ze zwierzętami, wakacyjne wydatki na pewno wzrosną. Nocleg dla dzieci do lat 4 na tzw. „dostawce”, czyli specjalnym łóżku w pokoju rodziców kosztuje 50 zł. Natomiast korzystanie z łóżeczka niemowlęcego, przeznaczonego dla dzieci do lat 2, to koszt w granicach 25 – 50 zł. Pobyt zwierząt w większości bialskich hoteli nie jest akceptowany. Jeżeli hotelarze przyjmują zwierzęta to wymagają wtedy dodatkowej opłaty (50 zł. od psa).

Pokój do wynajęcia

Wczasowicze, którzy nie chcą przepłacić za nocleg, mogą wynająć pokój w gospodarstwie agroturystycznym. Nocleg dla jednej osoby w domku letniskowym wynosi średnio od 20 do 60 zł. Takie rozwiązanie nie oznacza rezygnacji z wygód. Do dyspozycji gości dostępna jest kuchnia z pełnym wyposażeniem, bezprzewodowy Internet, TV oraz bezpłatny parking. W cenę wynajmu pokoju wliczono korzystanie z dodatkowych atrakcji, takich jak: grill, kort tenisowy, wypożyczalnia kajaków, rowery, łódki, wędki. Arkadiusz Okoń, właściciel Pensjonatu "Uroczysko Zaborek" zapewnia, że wakacje spędzone na Południowym Podlasiu warte są swojej ceny. – Zaborek położony na uboczu, nad malowniczym zalewem, na terenie Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu", o każdej porze roku daje swoim gościom poczucie spokoju, przywołuje wspomnienia, zachwyca urodą otaczającego go pejzażu i urokiem przytulnych stylowych wnętrz – poleca Arkadiusz Okoń.

Atrakcje w siodle

Osoby, które są zwolennikami czynnego wypoczynku powinny zabrać ze sobą na wczasy więcej gotówki. Jeżeli miłośnicy koni zechcą zwiedzić stadninę w Janowie Podlaskim to muszą opłacić bilet wstępu do stajni oraz przewodnika (5 zł. od osoby). Specjalny pokaz arabów na życzenie to atrakcja, za którą trzeba zapłacić 300 zł. Z kolei godzinny przejazd wozem lub bryczką to kolejne 125 zł. Za jazdę konną z instruktorem zapłacimy dodatkowo 20 – 40 zł. Na zwolenników aktywnego wypoczynku w siodle czekają noclegi położone blisko stadniny koni. – Koszt noclegu w naszym Dworku wynosi 120 zł. za osobę ze śniadaniem. Dworek jest położony około 3 kilometry od znanej na całym świecie stadniny koni czystej krwi arabskiej w Janowie Podlaskim. Każdy, kto chce odpocząć od cywilizacji i spędzić kilka dni wśród szumu drzew i śpiewu ptaków jest u nas na właściwym miejscu – mówi Benita Zuzek, właściciel „Dworku nad Bugiem”.

Wczasy nad wodą

W wielu przypadkach samo wejście na plażę jest bezpłatne. Jednak turyści, którzy oprócz biernego odpoczynku nad wodą chcą skorzystać z dodatkowych atrakcji – muszą za nie zapłacić. Trzygodzinny rejs statkiem na trasie Kuzawka – Krzyczew to koszt 25 zł. od osoby dorosłej oraz 15 zł. dzieci do lat 12. Dodatkowo amatorzy wędkarstwa za wynajem statku na połowy zapłacą 150 zł. za godzinę. Zwolennicy aktywnego wypoczynku nad wodą, którzy zechcą skorzystać ze spływu kajakowego muszą przygotować się na dodatkowy wydatek – wyjem sprzętu to koszt 20 – 25 zł. za godzinę lub 60 – 70 zł. za cały dzień.

Tekst i zdjęcia: Marta Gadomska