Nowy samorząd i Polska naszych marzeń

Czym była Akademia Nowego Samorządu, która powstała z inicjatywy Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”? Z jednej strony nowatorskim projektem bezpłatnych zajęć edukacyjnych przeznaczonym dla osób pragnących podjąć działania na rzecz lokalnej społeczności, z drugiej cyklem prelekcji odnoszące się do wartości bliskich mieszkańcom regionu, uwzględniające jego specyfikę, tradycję, wiarę, kulturę i historię, czyli to wszystko, co składa się na tożsamość. Akademia Nowego Samorządu to 200 słuchaczy, 17 wykładowców i 72 godziny zajęć prowadzonych w Białej Podlaskiej, Parczewie i Radzyniu Podlaskim.

Wykłady, seminaria, ćwiczenia

Akademia uroczyście zainaugurowała działalność w listopadzie ubiegłego roku. Obok jej twórcy, senatora Grzegorza Biereckiego, na inauguracji gościli m.in. Maciej Łopiński, prezes Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, senator Henryk Cioch, europoseł Janusz Wojciechowski oraz posłowie PiS, Beata Mazurek, Adam Abramowicz, Jerzy Rębek i Sławomir Zawiślak. Program Akademii objął wykłady, seminaria i ćwiczenia prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów. Spotkania poświęcone były sprawom kultury, oświaty, uczestnicy poznawali praktyczne aspekty działania samorządów, dowiedzieli się też, jak funkcjonuje rynek mediów i w jaki sposób z mediami się kontaktować. W gronie wykładowców znaleźli się: prof. Grażyna Ancyparowicz i Barbara Cioch, Janusz Szewczak i dr Paweł Cioch, posłowie Krzysztof Michałkiewicz i Jan Chmielewski, senator Henryk Cioch, poseł do parlamentu europejskiego dr Zbigniew Kuźmiuk, redaktorzy Witold Gadowski i Michał Karnowski, działacze samorządowi Michał Mulawa, Mariusz Orzełowski i Wiesław Mazurek, specjaliści ds. oświaty Anna Wrzosek i Radosław Klekot, a także specjaliści od spraw mediów i public relations ze spółki Apella.

Samorząd to służba

Ideę ANS przedstawił podczas inauguracji Senator Grzegorz Bierecki, który powiedział krótko: – Działalność w samorządzie powinna być służbą, nie pracą, i właśnie z takim przesłaniem oraz z myślą o współpracy z osobami, którym jest ono bliskie, powstaje Akademia Nowego Samorządu. Zagadnienia dotyczące roli mediów w otaczającej nas rzeczywistości omawiał m.in. redaktor Michał Karnowski. Wykazał, jak specjaliści od wpływu społecznego kształtują trendy i postawy, o jakie im chodzi, wmawiając niekiedy opinii publicznej, co jest właściwe, a co nie. By skutecznie przed takimi mechanizmami się bronić, trzeba je poznać. I m.in. dlatego zagadnieniom dotyczącym mediów oraz PR na Akademii Nowego Samorządu poświęcono aż dwa wykłady.

Świadomi obywatele

– Powinniśmy być świadomymi obywatelami, by dać odpór potężnym nagonkom medialnym, które potrafi ą trwać po kilka tygodni, przeciwko temu odwracaniu Już w najbliższą sobotę o godz. 17.00 w auli głównej Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbędzie się zakończenie Akademii Nowego Samorządu. Gościem honorowym uroczystości będzie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. wektorów, gdzie zło nazywana jest dobrem, oszuści są lansowani na bohaterów, a kradzież przedstawiana jest, jako rozwój. Odpowiedzią może być tylko świadomość, tylko wiedza – mówił redaktor Michał Karnowski. Wart podkreślenia jest fakt, że zajęcia ANS prowadzono w oparciu o program, którego osią przewodnią było nawiązanie do kultury i tradycji mieszkańców Podlasia – program uwzględnił tym samym specyfikę regionu, dla którego mieszkańców wielopokoleniowa kultura i tradycja stanowią wartość oraz istotny punkt odniesienia.

Podziękowania dla senatora

I zapewne m.in. także z tego względu ocena projektu przez jego uczestników była tak pozytywna, jak ocenił to wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. – Dziękuję bardzo Senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu za pomysł Akademii Nowego Samorządu, projektu niezwykle cennego w kontekście dwóch funkcji, jakie mamy do spełnienia: po pierwsze by dobrze przygotować się i wygrać wybory samorządowe i po drugie – by jak najlepiej tę służbę na rzecz miejscowej społeczności po wygranych wyborach pełnić. Przed uczestnikami Akademii Nowego Samorządu stoją teraz nowe wyzwania, niekiedy bardzo trudne. Ale tylko podjęcie trudu zmiany rzeczywistości wokół nas – w naszym mieście, wsi, gminie czy powiecie, może odmienić naszą Ojczyznę. Już czas uczynić ją – jak pisał gość honorowy uroczystości zamykającej ANS Jarosław Kaczyński – „Polską naszych marzeń”.