Dobra robota dla Rzeczpospolitej

Trudno zabierać głos po naprawdę znakomitym wystąpieniu. Mówię o wystąpieniu pana Dariusza Stefaniuka. Warto było przyjechać tutaj, do Białej Podlaskiej, żeby go wysłuchać. Polska jest bogata w talenty, musimy tylko umieć je wykorzystać. Musimy umieć korzystać z tego wielkiego bogactwa, które wykorzystywane bardzo często nie jest. Samorząd to jedna z tych dróg, która może temu służyć; która powinna temu służyć. Dlatego tak ważny jest samorząd i tak ważna jest ta inicjatywa, którą podjął pan senator Grzegorz Bierecki. To niesłychanie istotne, żeby przełamywać barierę, która istnieje w całym naszym życiu publicznym. To powinna być praktyka częstsza, ale gdzieś trzeba zacząć. Nikt nie powiedział, że nie można zacząć właśnie w Białej Podlaskiej. Nie będziemy mieli dobrej władzy, dobrego życia publicznego bez moralnego przełomu.

Ten przełom trzeba przygotowywać. I też nie ma żadnego powodu, by nie czynić tego tutaj – w Białej Podlaskiej. Wreszcie słyszałem tutaj, w wystąpieniu pana Dariusza Stefaniuka o różnych podejmowanych przedsięwzięciach, o których można powiedzieć, że są to niewykorzystane zasoby Białej Podlaskiej, a szerzej – niewykorzystane zasoby tej ziemi. A wielkim zadaniem samorządów jest wykorzystanie lokalnych zasobów. Spójrzmy na przykład gminy Pcim. Trudno znaleźć lepszego samorządowca niż wójt Daniel Obajtek. On pokazał ile można dokonać, ile problemów społecznych można załatwić: począwszy od służby zdrowia, a skończywszy na walce z bezrobociem. Panie, które znają tradycyjne receptury produktów żywnościowych wytwarzają je i sprzedają, w jedynym swego rodzaju sklepie w Polsce, gdzie można dokonywać zakupów nie wysiadając z samochodu. Takie sklepy, powszechne w Stanach Zjednoczonych, w Europie należą do rzadkości, jedyny w Polsce – znajduje się właśnie w Pcimiu.

Pcim to również jedyne miejsce w Polsce, gdzie w każdej szkole jest gabinet stomatologiczny, a w każdej z okolicznych wsi – przedszkole. To miejsce, w którym wójt odwiedza każdego z mieszkańców, korzystających z opieki społecznej. To również miejsce, które dysponuje kompletną siecią ścieżek rowerowych. Samorząd może naprawdę wiele. Politycy PiS używają takiego hasła: każda gmina to Krzemowa Dolina. Trzeba tylko wierzyć, że wszędzie jest potencjał i można uczynić wiele dobrego. Potrzebne są walory intelektualne, moralne i wola działania. Polska będzie się zmieniać! Jeszcze raz dziękuję panu senatorowi Biereckiemu za tę inicjatywę, ale także i za to, że był łaskaw mnie tutaj zaprosić. Chciałbym również podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w zajęciach Akademii Nowego Samorządu. Na ręce obecnej tu pani prof. Grażyny Ancyparowicz składam podziękowania uczonym, którzy byli wykładowcami Akademii. Wszystkim zaś: organizatorom, słuchaczom i wykładowcom – za włożony wysiłek. To była dobra robota dla Polski. Dobra robota dla Rzeczpospolitej.