Pamięci Wyklętych

angażowanie Fundacji „Kocham Podlasie” oraz osobiste – senatora Grzegorza Biereckiego – powiedzieli Wiesław Mazurek, wójt gminy Radzyń Podlaski oraz Jacek Danieluk, burmistrz Terespola w trakcie uroczystości. – Taka była wspólna wola i dążenie: księży, samorządowców i mieszkańców– stwierdził w Terespolu senator Grzegorz Bierecki. – Tego głosu nikt nie może lekceważyć. Dla mnie to nie obowiązek, ale podniosła i wzruszająca powinność.

Biała k. Radzynia

Mural przedstawia kpt. „Jamesa” – Leona Sołtysiaka, kpt. „Kruka” – Jerzego Skolimca oraz ks. „Głoga” – Lucjana Niedzielaka. Trzech spośród wielotysięcznej rzeszy żołnierzy, którzy po 1945 r. nie pogodzili się z sowiecką okupacją. Po poświęceniu muralu przez ks. Henryka Ocha, proboszcza parafii pw. św. Anny, uczniowie gimnazjum im. Żołnierzy Wyklętych, pierwszej szkoły w Polsce, noszącej to miano, przygotowali część artystyczną. Przypomnieli biogramy Żołnierzy uwiecznionych na muralu, zaprezentowali wiersze i pieśni, związane z bohaterami Antykomunistycznego Powstania. Na zakończenie uroczystości laureatki krajowego etapu konkursu „Moja Polska w 2050 roku” Wiktoria Wiśniewska (SP nr 1 w Radzyniu Podlaskim) oraz Agnieszka Siwińska (Publiczna Szkoła Podstawowa w Walinnie) odebrały dyplomy oraz upominki. Wiktoria zaś również – wylosowany voucher na weekendowy pobyt w Karpaczu.

Terespol

Po uroczystej Mszy świętej w kościele pw. św. Trójcy wierni oraz zaproszeni goście w asyście Bractwa Kurkowego, przedstawicieli służb mundurowych oraz Husarii – Jednostki Rekonstrukcji Komandosów przeszli przed dom parafi alny, gdzie nastąpiło przecięcie wstęgi a także odsłonięcie i poświęcenie muralu, przedstawiającego sierż. „Kruka” – Kazimierza Rogowskiego oraz niezidentyfi kowanego żołnierza jego patrolu. – Przez całe lata starano się wymazać ze zbiorowej pamięci żołnierzy, którzy złożyli życie na ołtarzu ojczyzny, abyśmy mogli modlić się w polskich kościołach, uczyć polskiej historii i żyć zgodnie z polską tradycją – podkreślali w swoich wypowiedziach ks. dziekan Zdzisław Dudek i senator Grzegorz Bierecki. Burmistrz Jacek Danieluk zauważył, iż obecnie wszyscy, którzy będą wychodzić z kościoła lub przejeżdżać ulicą Wojska Polskiego zwrócą uwagę na pamiątkowy mural. – Stanie się on inspiracją nie tylko dla mieszkańców Terespola do pogłębienia wiedzy o tamtych czasach i naszych bohaterach – powiedział burmistrz. W obu uroczystościach uczestniczyli również prof. Grażyna Ancyparowicz oraz dr Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK