Zaczarowane ogrody Albiczuka

Twórczość Albiczuka oddaje w pełni jego olejny obraz „Majowy hymn słońca przed wschodem”, który należy do cyklu „Ogrody”. Inspiracje artysta czerpał ze swojego ogrodu w Dąbrowicy Małej, w którym posadził blisko 230 najróżniejszych gatunków roślin. Największą wagę zwracał na kształt roślin i to tych zwyczajnych, jak kwiaty łąkowe, czy byliny. Albiczuk (1909–1995) nigdy studiował rysunku, był absolwentem zaledwie czterech klas szkoły powszechnej, a został doceniony przez koneserów sztuki. Wiele jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach, ale najpełniejszy zbiór można było do tej chwili zobaczyć tylko w Białej Podlaskiej, gdzie zachowały się zapiski i stosowany przez malarza niesamowity szyfr w pracach. Albiczuk dzielił rok na 13 sezonów, przedstawiających zmiany następujące w przyrodzie.

Jego barwny świat przyrody to prostota formy na płótnie, ale z wielką dbałością o szczegóły. To takie miejsca, do których chce się wejść i pozostać na długo. Jest pięknie, zagadkowo i bajkowo. Wystawa będzie czynna do połowy września.

29 czerwca, godz. 16:00, Inauguracja wystawy malarskiej Bazylego Albiczuka, Hotel Pałac Cieleśnica, 21-504 Rokitno, wstęp wolny.