Z Lipińskim za pan brat

Zwykło się mówić, że jednostka nie jest w stanie wiele zdziałać. Patrząc na osiągnięcia Zygmunta Pietrzaka powinno się mówić – jednostka jest potęgą. W 1975 roku został dyrektorem Społecznego Ogniska Muzycznego w Radzyniu Podlaskim. No i zaczęło się…

Od szkoły do festiwalu

– Z chwilą objęcia tego stanowiska rozpocząłem starania o utworzenie w naszym mieście Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Udało się po sześciu latach – wspomina Zygmunt Pietrzak. Potem zaproponował, aby jej patronem został wybitny muzyk, bardziej znany poza granicami niż w kraju – radzynianin Karol Lipiński. Było to trudniejsze niż mogłoby się wydawać: procedury związane z nadanie imienia ciągały się wiele lat. – Wówczas wpadłem na pomysł promowania muzyki Karola Lipińskiego, czyli zorganizowania corocznych spotkań i koncertów muzyki klasycznej – mówi Zygmunt Pietrzak. Ani szkoła, ani też miasto nie dysponowało instrumentami muzycznymi. Wielkim wysiłkiem udało się pozyskać dobrej klasy fortepian i zaprosić sławnych muzyków. Niestety, sala koncertowa świeciła pustkami. – To była żenująca sytuacja, gdy muzycy koncertowali dla kilku słuchaczy – wspomina Zygmunt Pietrzak.

Efekty uporu

Nie poddał się, nie zraził. Z biegiem lat powiększało się grono melomanów. – Spełniło się moje marzenie, gdy zobaczyłem salę wypełnioną po brzegi. W naszym mieście wystąpiła plejada znakomitych muzyków. Festiwal zyskał sponsorów – melomanów – cieszy się Zygmunt Pietrzak. Dni Karola Lipińskiego są organizowane nieprzerwanie od 30 lat Wysoką ragę imprezie zapewniają prezentacje uznanych dzieł w wykonaniu wirtuozów światowej sławy. Podczas ubiegłorocznych koncertów w towarzystwie wrocławskiej Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzyczne j im. K. Lipińskiego wystąpił znakomity skrzypek Kuba Jakowicz (syn Krzysztofa) oraz japońska pianistka Mamiko Ueyama. Koncert zaprezentowali również uczniowie i pedagodzy ze Zborowa (Ukraina), gdzie znajduje się grób Karola Lipińskiego.

Pracowita emerytura

Zygmunt Pietrzak od 14 lat jest emerytem. – Wiele czytam, lubię wycieczki samochodowe, ale moją największą fascynacją pozostaje muzyka – wyznaje. Nadal pełni funkcje prezesa Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego, jest również organizatorem i dyrektorem Dni Karola Lipińskiego. Zbliżają się kolejne.. 20 września przed radzyńska publicznością wystąpi pianista jazzowy Andrzej Jagodziński i jego trio. Kolejne koncerty w ramach Dni Karola Lipińskiego zaplanowano 2 i 25 października br.

Wizytówka miasta

Koncerty muzyki klasycznej stały się największym tego typu wydarzeniem w regionie. Trudno byłoby – nawet zawodowym ekspertom do spraw promocji – wyszukać lepszą reklamę miasta. Zygmunt Pietrzak, miłośnik muzyki i pedagog, stał się – mimo woli –najlepszym ambasadorem Radzynia.

Karol Lipiński (1790 – 1861)
– ur. w Radzyniu Podlaskim kompozytor, pedagog, ale przede wszystkim wirtuoz skrzypiec; współpracował i przyjaźnił się m.in. z Richardem Wagnerem i Robertem Schumannem; koncertował i o palmę pierwszeństwa rywalizował z Niccolo Paganinim, a polemiki na temat wyższości któregoś z nich toczyły się na łamach ówczesnej prasy. Świadom tego Paganini, zapytany kto jest najlepszym skrzypkiem świata, odpowiedział: „Nie wiem, ale Karol Lipiński na pewno ma drugie miejsce”.