Sami zadbajmy o dobry wypoczynek

Troskę o zdrowie i bezpieczeństwo pociech w trakcie letniego wypoczynku winni wykazać rodzice, nauczyciele i pracownicy służb użyteczności publicznej. Tuż przed zakończeniem roku szkolnego wychowawcy wspólnie z policjantami z Miejskiej Komendy Policji w Białej Podlaskiej przybliżyli uczniom zasady bezpieczeństwa.

– Przeprowadziliśmy dziesięć spotkań z dziećmi i młodzieżą, podczas których nie tylko przekazaliśmy ulotki ale również szereg najważniejszych porad i informacji dotyczących bezpiecznego wypoczynku – mówi Wojciech Lesiuk, w zastępstwie bialskiego rzecznika policji.

Co każde dziecko musi wiedzieć

Policjanci sprawdzali wiedzę dotyczącą zasad poruszania się po drodze oraz podali wskazówki bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Radzili jak należy zachować podczas spotkania z obcymi osobami przychodzącymi do domu, w jaki sposób unikać ryzykownych sytuacji, jak reagować na atak psa i gdzie zwrócić się pomoc w określonych sytuacjach. Zagadnienia w jaki sposób rozpoznać niebezpieczeństwo i jak należy się wówczas zachować powinni omawiać rodzice z dziećmi, nie tylko tymi, które wyjeżdżają.

– Dziecko już w wieku przedszkolnym powinno znać numery alarmowe, pod które może zadzwonić i wezwać pomoc. Tego powinni nauczyć dziecko rodzice wówczas, gdy tylko pozna ono cyfry – przekonuje Alina Majewska z Białej Podlaskiej, mama 7-letniego Kuby.

Podobnie – gdy tylko nauczy się mówić – dziecko musi wiedzieć jak się nazywa i gdzie mieszka.

Bezpieczna droga…

– Organizatorzy wypoczynku dla dzieci powinni zgłosić policji godzinę i datę wyjazdu wycieczki, aby funkcjonariusze mogli przeprowadzić kontrolę pojazdu. Na podstawie obserwacji z poprzednich lat możemy stwierdzić, że trzeźwość kierowców autokarów nie budzi wątpliwości, zdarzały się za to przypadki niesprawnych pojazdów, które nie zostały dopuszczone do ruchu – radzi Wojciech Lesiuk, z bialskiej komendy policji.

Takie kontrole są konieczne. W czerwcu, na terenie powiatu bialskiego policja odnotowała szokujący przypadek; prawie 2 promile alkoholu w organizmie miał 57-letni kierowca autokaru, który wiózł wycieczkę z Białorusi do Pragi. Policja apeluje do wszystkich użytkowników dróg, a w szczególności do kierowców przewożących dzieci, aby zachowali ostrożność i bezpieczną prędkość podczas podróży.

…i odpowiednia opieka

Rodzice przed wysłaniem dziecka na wycieczkę, biwak czy kolonię mają obowiązek upewnić się, czy będzie ono znajdowało się pod właściwą opieką: muszą mieć pewność, że ich pociechą zajmą się ludzie posiadający stosowne przygotowanie i kwalifikacje.

– Podstawowy wymóg obejmujący wszystkie punktu rozporządzenia ministerstwa w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej zakłada, że muszą oni zapewnić podopiecznym bezpieczeństwo oraz właściwą opiekę – stwierdza starszy specjalista Sebastianem Płonka z Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Kuratorium skrupulatnie weryfikuje czy organizatorzy wypoczynku spełniają wszystkie warunki bezpieczeństwa oraz zatrudniają profesjonalną kadrę, dobrze przygotowaną do pracy z dziećmi. Dlatego rodzice wysyłający dzieci na wypoczynek powinni sprawdzić, czy organizator posiada stosowne zezwolenia. O zapewnienie właściwego wypoczynku naszym pociechom troszczą się również duchowni, z ks. Marianem Danilukiem na czele. Parafia pw. Narodzenia NMP rokrocznie organizuje dla dzieci i młodzieży wakacyjne kolonie w Okunince.

Każdego roku przybywa ofert organizacji półkolonii i innych form wypoczynku. Parafia Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej organizuje w dniach 11 – 20 lipca wypoczynek dla najmłodszych w ośrodku koło Chełma.

Wakacje – dobre rady