Komputer i twórczość

Grafika tworzona na ekranie

Sławomir Walencik urodził się, mieszaka i pracuje w Radzyniu Podlaskim. Od 20 lat zawodowo zajmuje się grafiką komputerową, jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Znalazł własne środki wyrazu. – Początkowo wykonując prace zbliżałem przetworzoną fotografię do techniki tradycyjnej – akwareli. Fotografie stanowiły bazę do uzyskania w programie graficznym tła, a potem poprzez różne zabiegi: wycinanie elementów, rysowanie myszką, nakładanie różnych warstw uzyskiwałem poprzez wydruk drukarką atramentową na kartonach efekt akwareli. Czasami po różnych zastosowanych modyfikacjach nadal sięgam do tego sposobu wypowiedzi graficznej – mówi Sławomir Walencik.

„Zabawy” z myszką

Melanż różnych technik to jego domena. Kolor uzyskuje z posklejanych barwnych papierów i folii samoprzylepnych stosowanych do drukarek. Grafiki są wytworem jego wyobraźni i odzwierciedleniem fascynacji jakimś zjawiskiem lub przedmiotem. Nie korzysta z dostępnych wzorców. Kształty wydobywa z pamięci i stanowią one wizualizacją motywów, które przez lata jego życia zostały tak właśnie zapamiętane i osadzone. – Wszystkie grafiki rysuję myszką. Dlatego też moje prace są jednostkowe, niepowtarzalne, nie do podrobienia. Zawierają także elementy przypadkowości, nad którymi staram się zapanować. Tworzę jedynie wtedy, gdy sprawia mi to przyjemność – stwierdza Sławomir.

Pierwszy wernisaż

Galeria Podlaska w Białej Podlaskiej jako pierwsza zaprezentowała prace Sławomira publiczności. Potem jego ekspozycje mogli oglądać mieszkańcy Lublina, Parczewa, Świdnika, Radzynia Podlaskiego, Łęcznej, Strzyżowa i Jasła. Twórca realizuje oryginalne pomysły, korzystając z nowoczesnych technologii, komputerowych programów graficznych, fotografii i druku cyfrowego. Jego prace to nie tylko wyraz intelektu i możliwości komputera, ale również połączenie pracy i zabawy. Sławomir usiłując „malować świat myszką” nie tylko używa różnych technik, ale również porusza różnorodną tematykę. Wszystko to, co widzi, co pobudza wyobraźnię, fascynuje i zmusza do refleksji – zostaje zobrazowane w odpowiednim ujęciu. Natchnienia szuka w naturze, sztuce, literaturze i w życiu codziennym. Każda grafika stanowi odrębną opowieść często ozdobioną osobliwą, wyszukaną ornamentyką.

Sacrum

– Jesteśmy osadzeni w kulturze chrześcijańskiej. Nie tylko ludzie wierzący stykają się z jej symboliką i wartościami – stwierdza twórca. Przez 20 lat Sławomir przygotowywał się do wykonania Drogi Krzyżowej. W tym czasie obejrzał ponad sto prac, udostępnianych w świątyniach i muzeach. Poszukiwał własnej formy: prostej w przekazie i niepowtarzalnej. Niedawno przystąpił do pracy. Właśnie ukończył Ostatnią Wieczerzę.