Muzykę można zobaczyć!

Agnieszka nauczyła się języka migowego na studiach, gdy przez przypadek nawiązała znajomość z osobą słabosłyszącą. Obecnie jest tłumaczem języka migowego. Gdy ze słuchawkami na uszach przemierzała korytarze uczelni, wzbudzała duże zainteresowanie wśród swoich niesłyszących studentów i przyjaciół. Koniecznie chcieli dowiedzieć się jakiej
muzyki słucha. – Po wyjaśnieniach zostałam poproszona o tłumaczenie tego, co obecnie słucham – mówi Agnieszka. Tak narodził się pomysł tłumaczenia piosenek na język migowy, czego konsekwencją było stworzenie projektu „Oczy Muzyki”. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania pomysłodawczyni. Teledyski stworzone w ramach „Oczu Muzyki” osiągnęły na oficjalnym kanale YouTube już 21 tysięcy wyświetleń. Rekordowe video piosenki Enej „Skrzydlate ręce” obejrzało dotychczas ponad 5000 osób. Projektem zainteresowała się również telewizja TVN, która wyemitowała materiał o „Oczach Muzyki”.

Się kręci
Agnieszka Bajbak przetłumaczyła dotychczas na język migowy 17 piosenek. Nagranie materiału uzależnione jest od otrzymania zgody twórcy. – Każda wokalistka, wokalista, zespół w nagranie piosenki włożył wiele wysiłku i czasu. W związku z tym, z szacunku do ich pracy, występuję o ich zgodę. Otrzymuję przeważnie odpowiedzi pozytywne – mówi Pani Agnieszka. Do tej pory organizatorka nakłoniła do współpracy takie gwiazdy jak: Zakopower, Big Cyc, Enej, Natalię Kukulską, Libera, Stanisława Sojkę, Elektryczne Gitary oraz T. Love. Do każdej przetłumaczonej piosenki powstaje specjalnie zmontowany teledysk. Za realizację video odpowiada Krzysztof Kowalczuk. Klipy kręcone są między innymi w lokalnych kawiarniach i sklepach, a także na świeżym powietrzu, np. na peronie PKP, czy w Parku Radziwiłła. Do występów przed kamerą Agnieszka angażuje często statystów, którym proponuje w zamian darmowe lekcje „migania”. Jedną z takich osób jest Agata Reszko, która wystąpiła w wersji miganej teledysku piosenki Enej. – Myślę, że takie projekty są potrzebne. Pomysł jest świetny, ma na celu ułatwienie życia osobom, którym los troszkę pokrzyżował plany. To doskonała okazja, żeby komuś pomóc, ale także poznać naprawdę wartościowych ludzi – mówi Agata Reszko.

Blog ze świata ciszy
„Oczy Muzyki” to nie tylko projekt muzyczny, ale również strona internetowa (http://oczy-muzyki.blogspot.com). Blog, podobnie jak teledyski, służy pokazywaniu muzyki za pomocą języka migowego. Agnieszka zamieszcza na nim ciekawostki ze świata ciszy – informacje o niesłyszącym DJ, porady jak prawidłowo rozmawiać z osobą niesłyszącą, opisuje alfabet migowy w wersji
amerykańskiej i japońskiej. Ostatnio na portalu pojawiła się również lista filmów i seriali o świecie głuchych, zawierająca blisko 90 tytułów. Pani Agnieszka nie obawia się tego, że kiedykolwiek straci zamiłowanie do „migania” teledysków – Nie wyobrażam sobie bez tego życia – odpowiada. – Wszystkie osoby chcące włączyć się do współpracy zapraszam do odwiedzenia strony h ttp://oczy-muzyki. blogspot.com – dodaje.