Stefaniuk na luzie, Czapski na sztywno

Ice Bucket Challenge to inicjatywa wymyślona w USA. Chodzi o to, by w prosty, dowcipny sposób nagłośnić problem ludzi żyjących ze stwardnieniem. Wylanie na siebie kubła lodowatej wody ma dać podobne odczucie zdrętwienia, jakie odczuwają chorzy – to wyraz wsparcia i solidarności z cierpiącymi. Filmy z ludźmi oblewającymi sobie głowę wodą z lodem zdobyły szturmem internet, do akcji przyłączyły się wybitne osobistości świata polityki, kultury czy biznesu. Nie wahali się oni na chwilę zrezygnować z powagi, by wesprzeć szczytny cel. Poza zwiększeniem świadomości na temat ALS akcja ma wymiar charytatywny – uczestnicy wpłacają określoną kwotę na rzecz fundacji pomagających chorym. Ice Bucket Challenge dotarło do Białej Podlaskiej. Jednym z nominowanych do udziału w akcji został Dariusz Stefaniuk, wiceprzewodniczący rady miasta i kandydat w nadchodzących wyborach prezydenckich.

– Polityk powinien dbać o powagę, to jasne. Są jednak sytuacje, w których warto na chwilę z niej zrezygnować – mówi Dariusz Stefaniuk. – Do udziału w akcji namówiła mnie moja córeczka. Dowiedziała się o niej z telewizji. Powiedziała: tato, ty też powinieneś pomóc chorym. Nie mogłem jej odmówić.

Z pomocą pospieszyła żona Dariusza Stefaniuka. Pani Renata oblała samorządowca wodą na bialskim Placu Wolności. Stefaniuk wpłacił pieniądze na rzecz fundacji i nominował do udziału w akcji prezydenta Andrzeja Czapskiego oraz Riada Haidara. Czapski, podobnie jak na przykład wiecznie zestresowany Donald Tusk, odmówił. Stwierdził, że jedyne co może zrobić, to wpłacić pieniądze. Podobnie postąpił Riad Haidar – polityk współrządzącego w mieście SLD. Jak widać, bardzo zażyła współpraca postkomunistów i prezydenta Czapskiego, symbolizowana przez postać wiceprezydenta miasta i lidera bialskiego SLD Waldemara Godlewskiego, przekłada się także na podobne poczucie humoru. Czy może raczej – jego brak.

Panowie, nieco więcej luzu! Czasem trzeba spuścić trochę ciśnienia z pompowanego bez ustanku politycznego balonika. Zwłaszcza, jeśli może to pomóc chorym.