Historia niczym z Hollywood na Podlasiu. Powstaje film!

Przemysław Häuser to wybitny reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Tuż przed kanonizacją Jana Pawła II, na zaproszenie senatora Grzegorza Biereckiego, gościł on na Podlasiu, towarzysząc Arturo Mariemu, przyjacielowi i osobistemu fotografowi naszego Papieża. Prezentowano wówczas inny film Häusera, „Metr od świętości”, opowiadający o przyjaźni św. Jana Pawła II z Arturo Marim. Filmowiec odwiedził m.in. Kodeń.

– To były wspaniałe dni. Pamiętam, jak żywo reagowali mieszkańcy naszego regionu na spotkania z Arturo Marim, świadkiem świętości Jana Pawła II – wspomina Dariusz Stefaniuk. – Wraz z senatorem Grzegorzem Biereckim opowiadaliśmy naszym gościom o tym, jak wspaniałe jest Południowe Podlasie. Przemysław Häuser szczególnie zainteresował się historią obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej. Szybko stało się jasne, że przeniesienie jej na ekran będzie wielką promocją dla całego naszego regionu. Nie ukrywam, że bardzo o to zabiegałem.

Scenariusz filmu oparto na powieści Zofii Kossak- Szczuckiej „Błogosławiona wina”. Nawiązuje on do sensacyjnej hipotezy, mówiącej, że Mikołaj Sapieha, zwany Pobożnym, wykradł obraz z kaplicy Urbana VIII. Według innej wersji Sapieha po prostu kupił obraz w Hiszpanii bądź Rzymie. – To aż się prosi o ekranizację – mówił „Tygodnikowi Podlaskiemu” Przemysław Häuser. – To historia niczym z Hollywood. Gotowy scenariusz filmowy – aż dziwię się, że nikt wcześniej się tym tematem nie zainteresował.

Pierwsze zdjęcia, także w Kodniu, już nakręcono. Teraz wypada tylko z zapartym tchem czekać na finał prac. O ich przebiegu będziemy na bieżąco informować w „Tygodniku”.