Akt bandytyzmu i polskiego antysemityzmu? Historyk odkłamuje!

– Gdyby polska historiografia miała tak rzetelnych i odważnych historyków jak Mariusz Bechta, byłbym spokojny o politykę historyczną, broniącą dobrego imienia Polaków – napisał po lekturze książki dr Sławomir Cenckiewicz.

Książka opowiada o akcji niepodległościowego podziemia, która miała miejsce 5 lutego 1946 roku. Mariusz Bechta odkłamuje w niej historię, bowiem jeszcze do niedawna akcję oddziału „Jastrzębia“ przedstawiano jako akt bandytyzmu i polskiego antysemityzmu.

Autor dogłębnie opisał złożone tło operacji, osadzając ją w szerokim kontekście społecznym, ekonomicznym, politycznym, militarnym i kulturowym. Udowodnił, że celem akcji było ukaranie tych Żydów, którzy kolaborowali z komunistami. – Wydarzenia w Parczewie ukazują ważny aspekt stosunków polsko-żydowskich po Zagładzie w mikroskali. Opracowanie to jest zachętą do odważnej debaty nad kontrowersyjnymi tematami w naszej historii oraz przykładem tego, jak rozmaite są interpretacje zjawisk kolaboracji, dostosowania i oporu – napisał w przedmowie znany historyk prof. Marek J. Chodakiewicz.

Spotkania z autorem

Mieszkańcy Parczewa będą mieli okazję spotkać się z Mariuszem Bechtą w piątek, 26 września, o godz. 17 w sali Urzędu Miasta. Dzień później, 27 września o godz. 17 odbędzie się spotkanie w Bialskim Centrum Kultury (ul. Warszawska 11, sala nr 15). Podczas spotkań będzie można kupić książkę z autografem autora.