Jak wykorzystać sól kuchenną w domu?

Jednak wielość możliwości zastosowania i atrakcyjna cena czynią z soli kuchennej prawdziwy skarb, pomocny w utrzymaniu porządku w naszym otoczeniu i ułatwiający codzienne czynności. Oto kilka najbardziej przydatnych dla nas – i dla naszych kieszeni – przykładów jej zastosowania w gospodarstwie domowym:

Usuwa tłuste plamy z mebli: wystarczy posypać zatłuszczone miejsca grubą warstwą soli, pozostawić na cały dzień, a następnie usunąć delikatnie szmatką lub papierowym ręcznikiem i wypolerować jak zwykle. Odświeża i dezynfekuje gąbki do mycia: należy je namoczyć na noc w solidnym roztworze soli z wodą, a potem dokładnie wypłukać. Dosypana do wody, w której gotują się parówki lub jajka zapobiega popękaniu osłonek lub skorupek.

Szczypta soli wsypana do surowego mleka utrzyma dłużej jego świeżość. Uratuje pomarszczone, brzydko wyglądające jabłka: owoce błyskawicznie odzyskają apetyczny wygląd, gdy namoczymy je przez kilka minut w lekkim roztworze soli. Pryskający z patelni tłuszcz: unikniemy tej przykrości w trakcie smażenia, jeśli wcześniej posypiemy patelnią szczyptą soli.

Zachowanie świeżości i konsystencji kruchych ciasteczek: wystarczy wsypać odrobinę soli do pojemnika, w którym przechowujemy herbatniki lub kruche ciasteczka.