Moc atrakcji w Białej i w regionie!

Niezwykły taniec z ogniem w tle

W sobotni wieczór (27.09.) zapraszamy na premierę spektaklu teatru ognia Antidotum. Ta grupa teatralna nie posługuje się słowem mówionym i unika jednoznaczności. Komunikuje się z publicznością plastyką własnego ciała, elementami tańca z ogniem i pantominą ze świetnie dobranym podkładem muzycznym. Rekwizytami i tak bardzo oszczędnej scenografii są kije, wachlarze, szczudła czy "pazury".

Grupę teatralną tworzą osoby w różnym wieku, które łączy wspólna pasja: traktowanie każdego widza w sposób szczególny oraz ciągły rozwój. Zapraszamy serdecznie na ten pełen emocji spektakl, który łączy w sobie świetnie dopracowane przedstawienie ogniowe, połączone z tańcem. 27 września, godz. 20:00, Teatr Ognia Antidotum, premiera spektaklu "Krąg Życia", Jazzanova Trawniq, ul. Artyleryjskiej 14 (obok Jazzanova Pub), Biała Podlaska

Informacje także na: www.bckbialapodlaska.pl

Autorskie spotkanie z Mariuszem Bechtą

Mariusz Bechta to z wykształcenia historyk, jest redaktorem naczelnym "Templum Novum". Szczególnym jego zainteresowaniem jest polityczna historia Polski XX wieku i Podlasia. Promocja książki "Pogrom czy odwet" to wnikliwa próba analizy wydarzeń z lutego 1945 r. z Parczewa, kiedy miał miejsce atak niepodległościowej grupy partyzantów "Wolności i Niezawisłości".

W konsekwencji doszło do opuszczenia miasta przez niemal całą ludność żydowską. Pisarz skupił się na analizie tła operacji, która pokazana została w skomplikowanym kontekście, zarówno społecznym, ekonomicznym jak i polityczno-militarnym oraz kulturowym. Polecamy to spotkanie nie tylko miłośnikom historii.

27 września, godz. 17:00, Spotkanie z autorem książki "Pogrom czy odwet", Mariuszem Bechtą, Bialskie Centrum Kultury, ul. Warszawska 11, sala nr 15, Biała Podlaska.

Informacje także na: www.bckbialapodlaska.pl

Jarmark Michałowy – lokalnie, miło i smacznie!

W ramach obchodów Dnia Patrona Białej Podlaskiej – świętego Michała Archanioła, serdecznie zapraszamy już w tę sobotę (27.09.) do udziału w IX Jarmarku Michałowym. To już tradycja miasta Biała Podlaska i jedyna taka możliwość znalezienia w jednym miejscu przepysznych domowych wędlin, wielu gatunków prawdziwych miodów oraz skorzystania z licznych stoisk ze sztuką ludową.

Wśród atrakcji jarmarku, organizatorzy przewidzieli wiele niespodzianek, m.in. występy kapel i zespołów ludowych, giełdy staroci czy pokaz wyrobów pracowni artystycznych. Nie zabraknie jesiennej giełdy, połączonej z wystawą krzewów i roślin ozdobnych. Trzymamy kciuki za sprzyjającą aurę.

27 września, od godz. 10:00, IX Jarmark Michałowy podczas obchodów Dni Patrona Białej Podlaskiej (26-29 września, szczegóły na stronie BCK), Plac Wolności, Biała Podlaska

Informacje także na: www.bckbialapodlaska.pl

Festyn dla najmłodszych z bajką i piłką nożną

W ostatnią niedzielę września (28.09.) zapraszamy na Festyn Malucha na boisku piłkarskim TOP 54 w Białej Podlaskiej. Organizatorzy zapraszają wszystkie przedszkolaki z rodzicami chętnymi do aktywnego spędzenia popołudnia i wspaniałej zabawy. Będzie to również świetna okazja do podpatrzenia, jak wygląda profesjonalny trening z najmłodszymi zawodnikami. Bajkowa zabawa połączona zostanie za kreatywnymi konkursami.

Udział w imprezie jest bezpłatny. Szczegóły dostępne są na stronie organizatora, który prosi o telefoniczne potwierdzenie uczestnictwa w festynie do dnia 26 września, nr tel. 889 800 028. Serdecznie zapraszamy i trzymamy kciuki za pogodę.

28 września, godz. 14:00, I Festyn Malucha AP TOP 54, stadion TOP 54, przy ul. Sidorskiej 8, Biała Podlaska.

Informacje także na: www.aptop54.pl

Wydarzenie kulturalne – promocja książki

Już w tę niedzielę (28.09), Bractwo Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej z Białej Podlaskiej, zaprasza na spotkanie promocyjne książki "Dwie godziny". Książka ta przedstawia wspomnienia mieszkańców południowego Podlasia oraz Chełmszczyzny z czasów akcji "Wisła". Od końca kwietnia do ostatnich dni lipca 1947 r. i jeszcze w 1950 r. miały miejsce masowe wysiedlenia mieszkańców Polski południowo-wschodniej.

Oprócz uwięzienia i wysiedlenia kilku tysięcy działaczy politycznych, ponad 140 tysięcy osób cywilnych straciło swoje miejsce do życia. Początkowo kryptonim akcji nosił nazwę "Wschód", dopiero później zmieniono nazwę na operację "Wisła".

W czasie spotkanie będzie możliwość zakupu książki. Oprócz prezentacji książki, organizatorzy zapowiadają koncert Chóru Dzieci, Młodzieży i Rodziców z parafii oraz wystawę fotografii. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny. 28 września, godz. 16.00, promocyjne książki "Dwie godziny", Podlaskie Centrum Kultury Prawosławnej w Białej Podlaskiej, ul. Żytnia 14

Uroczyste obchody rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Uroczystość związana z 75 rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Janowie Podlaskim. Obchody utworzenia tajnych struktur państwa polskiego, istniejącego w czasie II wojny światowej uświetni m.in. multimedialny muzyczno-słowny pokaz w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej oraz uroczyste wręczenie nagród wraz z konkursem laureatów piosenki i poezji patriotycznej.

29 września, godz. 13:00, Upamiętnienie 75 rocznicy Utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, sala kina "Wenus" w Janowie Podlaskim

Informacje także na: www.janowpodlaski.pl