Wojciech Cejrowski zachwycony Radzyniem!

Przedstawiając radzyńskiej publiczności Wojciecha Cejrowskiego organizator spotkania Robert Mazurek powiedział: „jest gorący, ostry, wyrazisty i bezkompromisowy, szczodry w krytyce i oszczędny w pochwałach”. I tak właśnie było. Uczestnicy dwugodzinnego spotkania przekonali się, że słynny Naczelny Kowboj RP i twórca telewizyjnego „WC Kwadransa” jest również

Ewangeliczny sposób bycia

– Nadekspresję ruchów przywiozłem z Meksyku, a mówienie wprost o problemach z mojej rodzinnej wioski – opowiadał później Wojciech Cejrowski dziennikarzom. Tłumaczył, że jego jednoznaczność i radykalizm wynika wprost z Ewangelii. – Radykalnie się wypowiadam, bo Pan Jezus powiedział, że nasza mowa ma być: tak, tak, nie, nie – stwierdził.

Nie obawiał się udzielać dziennikarzom rad: – Państwo mają obowiązek mieć poglądy, każdy świadomy obywatel ma obowiązek mieć poglądy w istotnych sprawach naszej ojczyzny. Dziennikarz powinien być zaangażowany w sprawy swego kraju. Podobnie nauczyciel, skoro innych naucza – mówił.

Ostrych ocen nie unikał podczas spotkania z mieszkańcami Radzynia. Pytany o nowy rząd, dziwił się: – To mamy nowy rząd? Przecież ja wciąż widzę te same ryje, nic się nie zmienia. Niedługo wybory, od was zależy, czy dalej będziemy je oglądać – mówił.

Wizyta Cejrowskiego uświetniła obchody 10-lecia Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych. Pod egidą RaSIL organizowane są niezwykle popularne „Radzyńskie spotkania z podróżnikami”. Ich inicjator Robert Mazurek na spotkaniu podziękował żonie Małgorzacie za to, że na 25. urodziny podarowała mu książkę Wojciecha Cejrowskiego „Gringo wśród dzikich plemion”.

– Potem półki z książkami zaczęły zapełniać kolejne pozycje z serii „Biblioteka Poznaj Świat”. Dwa lata temu zaczęliśmy do Radzynia zapraszać autorów cyklu. Moim marzeniem było zaprosić samego Wojciecha Cejrowskiego. I to się wreszcie stało – mówił z satysfakcją.

Frekwencyjny fenomen

Radzyńskie spotkanie z Wojciechem Cejrowskim okazało się sukcesem frekwencyjnym, pomimo że dziwnym trafem, akurat w czasie spotkania w radzyńskich szkołach zwołano wywiadówki i rady pedagogiczne.

Podróżnik docenił to na Facebooku: – W osiemnastotysięcznym miasteczku na sali było 765 osób (…) I mówimy o sprzedanych biletach, a nie o jakimś darmowym spędzie. Chylę czoła przed niezwykle skutecznymi Organizatorami – napisał.

Dowodów uznania pod adresem mieszkańców Radzynia oraz organizatorów spotkania było znacznie więcej, szczególnie pod adresem Roberta Mazurka.

– Wojciech Cejrowski był zachwycony wizytą w naszym mieście. Dużo czasu poświęcił na podpisywanie książek i rozmowy z czytelnikami – podkreślił Józef Korulczyk, prezes RaSIL. Za występ w Radzyniu podziękował Wojciechowi Cejrowskiemu poseł Jerzy Rębek, który pomógł w organizacji spotkania.

Parlamentarzysta wręczył podróżnikowi karykaturę, wykonaną przez jednego z radzyńskich artystów.