Błogosławiony kapłan, patron Solidarności

Inicjatywa budowy pomnika narodziła się w gronie byłych i obecnych członków NSZZ Solidarność. Komitet, który patronował budowie utworzyli: poseł Jerzy Rębek, Jerzy Bednarczyk i Elżbieta Pietraszek z radzyńskiego oddziału NSZZ Solidarność, Józef Korulczyk i Jerzy Woźniak z Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych, wójt gminy Radzyń Wiesław Mazurek i przewodniczący rady gminy Janusz Golec, radny miejski Adam Adamski.

Budowę sfinansowano z datków przekazanych przez mieszkańców Radzynia i powiatu radzyńskiego. Finansowego wsparcia udzieliła także Fundacja Kocham Podlasie założona przez senatora Grzegorza Biereckiego.

– Bł. ks. Popiełuszko jest dla nas wzorem i duchowym autorytetem w dążeniu do prawdy i w heroicznym poświęceniu się dla odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności. Wsparcie budowy pomnika jest zaszczytem i wręcz moralnym obowiązkiem – stwierdził senator Bierecki.

Pomnik stanie przy kościele pw. Świętej Trójcy. Nieprzypadkowo, bo właśnie tam spotykali się w 1980 roku działacze, którzy tworzyli struktury radzyńskiej Solidarności. Posąg bł. ks. Jerzego wykonał Dariusz Gamracy.

W niedzielę, 5 października, na uroczystej mszy świętej w parafii pw. Św. Trójcy mieszkańcy Radzynia powitają relikwie bł. ks. Jerzego, którym będzie towarzyszył Krzyż Nowohucki i obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Związkowcy z Regionu Środkowo- -Wschodniego otrzymali te dary podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. – W ciągu roku będą one peregrynowały do około 40 parafii, chcemy by była to okazja do przypomnienia i odnowy idei Solidarności – mówił na spotkaniu z komitetem budowy pomnika Marian Król, przewodniczący regionu NSZZ Solidarność.

Modlitewne czuwanie przy relikwiach patrona Solidarności potrwa do 12 października. Tego dnia po sumie sprawowanej w kościele pw. Świętej Trójcy o godzinie 12 pomnik bł. ks. Jerzego zostanie odsłonięty