Dzieje się na Podlasiu!

Spektakl "44" w Radzyniu

Już 10 października, długo wyczekiwana premiera sztuki "44" w wykonaniu radzyńskiej grupy teatralnej Już kończymy. Młodzieżowy teatr o przewrotnej nazwie, tworzą: Olga Śliwińska, Agata Grudzień, Marta Kojtych, Joanna Matuszewska, Weronika Zielińska, Klaudia Kowalik, Oktawia Kliszczewsk, Natalia Pawełczak, Natalia Sokołowska i Gabriel Krzewiscki. Mentorem-opiekunem artystycznym i reżyserem w jednej osobie jest Ewa Śliwińska.

Teatr Już Kończymy ma na swoim koncie wiele nagród, a jednym z ostatnich wyróżnień jest zakwalifikowanie się do udziału w 11. Innym Festiwalu Teatrów Młodzieżowych w Krośnie. Już w dniach 15-18 października radzyńska grupa teatralna będzie konkurować z teatrami z całej Polski, Ukrainy i Słowacji. Właśnie ze spektaklem "44" wystąpią młode, zdolne aktorki. Jak sam tytuł sztuki wskazuje, spektakl dotyczy powstania warszawskiego. To wzruszająca, pełna emocji i smutku przeplatanego z nadzieją, świetna sztuka z doskonale dobraną ścieżką muzyczną.

Jedna z aktorek, Marta Kojtych jest nam szczególnie bliska. Ukończyła bowiem Podlaską Szkołę Reporterską organizowaną w ubiegłym roku przez "Tygodnik Podlaski", nad którą patronat objęła także Fundacja Grzegorza Biereckiego "Kocham Podlasie".

10 października, godz. 18:00, Premiera spektaklu "44" w wykonaniu Teatru Już kończymy, Radzyński Ośrodek Kultury, ul. Jana Pawła II 4, Radzyń Podlaski

"…Porządnie opowiadać ciekawe historie" w Bialskim Festiwalu Okołoliterackim

Już po raz szósty Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej organizuje Bialski Festiwal Okołoliteracki. Gościem honorowym tegorocznej edycji będzie reżyser, dramaturg i krytyk teatralny, Tadeusz Słobodzianek. Spotkanie z laureatem literackiej nagrody NIKE z 2010 r. przewidziano drugiego dnia festiwalu. W pierwszym dniu, organizatorzy zaplanowali wykład dr Flisińskiego "Żydzi ziemi bialskiej" oraz projekcję filmu, zrealizowanego przez absolwentów IV LO im. Stanisława Staszica "Już ich nie ma …śladami społeczności żydowskiej w Białej Podlaskiej". Szczegóły dwudniowego festiwalu na stronie organizatora. Serdecznie zapraszamy.

10 – 11 października, VI Bialski Festiwal Okołoliteracki, Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej, ul. Warszawska 12a, Biała Podlaska

Informacje także na: mbp.org.pl

"Ziemia Maryi" już w Białej Podlaskiej

Już w najbliższy wtorek, parafia bł. Honorata w Białej Podlaskiej, zaprasza na film w reżyserii Juana Manuela Cotelo "Mary’s Land". Po obejrzeniu tego filmu, trudno przejść obojętnie obok Maryi i jej modlitwy. Film "Ziemia Maryi" to nie tylko kino religijne, czy dokument. To niesamowita opowieść o relacjach ludzi, którzy opowiadają o spotkaniach z Maryją, dając tym samym świadectwo swej wiary. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny. 14 października, po mszy św. ok. godz. 18.40, projekcja filmu "Mary’s Land – Ziemia Maryi", Kościół bł. Honorata, ul. Terebelska 50 A, Biała Podlaska

Nie tylko w Żółtym Tygodniu – zadbaj o swoje zdrowie!

Każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie, może wziąć udział w akcji Żółty Tydzień. To już 29 edycja działań edukacyjnych, związanych z zapobieganiem wirusowym zapaleniom wątroby typu A i B wraz z popularyzacją szczepień ochronnych. W tej edycji organizatorzy zwracają szczególną uwagę na rolę profilaktyki. Tegoroczny Żółty Tydzień potrwa do 17 października.

Informajce także na: www.zoltytydzien.pl