Rządzący szykują finansową pułapkę na Polaków

Koncept w gruncie rzeczy polega na tym, że oddając bankowi swoje mieszkanie za część jego wartości emeryci otrzymywać mają zapłatę za to mieszkanie w comiesięcznych ratach.

Rząd wpadł na pomysł, że skoro z emerytury po reformie nie da się wyżyć, to Polacy mają przejeść swoje mieszkania. Jak dużych pieniędzy mogą się spodziewać z tzw. odwróconej hipoteki? Myślę że niewielkich, bo niskie emerytury zmuszą bardzo wielu ludzi do skorzystania z wątpliwego dobrodziejstwa tzw. odwróconej hipoteki, a skoro wielu wystawi na sprzedaż swoje mieszkania, to cena dla każdego nie będzie wysoka.

Katastrofa dla młodych ludzi

W ten sposób polskie rodziny pozbawione zostaną dorobku często całych pokoleń. To co kiedyś było w zasadzie jedynym majątkiem przekazywanym w rodzinie, stanie się łupem zagranicznych grup finansowych, które przecież skolonizowały nasz rynek finansowy. Wnuczek nie odziedziczy już mieszkania po dziadkach, a pracując na umowie śmieciowej, nie dostanie kredytu hipotecznego i skazany będzie na wynajmowanie dachu nad głową.

Pośrednio więc ta ustawa to także prezent dla deweloperów, którzy świetnie zarabiać będą na tzw. czynszówkach. Tak więc dla młodych ludzi do niepewności dochodów z zatrudnienia, którą przyniosły tzw. umowy śmieciowe, dodane zostanie ryzyko utraty dachu nad głową. Połączenie tych dwóch ryzyk będzie miało katastrofalny wpływ na demografię. Jak założyć rodzinę i wychować dzieci w tak niepewnych warunkach? Rząd stale mówi młodym Polakom „tam są drzwi” i wypycha ich z Polski do krajów, które dbają o swoich obywateli. Polacy wyjadą więc w lepsze miejsca i kolejne pokolenia młodych Polaków urodzą się w Londynie.

Zwolennicy pomysłu „odwróconej hipoteki” wskazują, że rozwiązanie to działa w krajach rozwiniętych. To prawda. Działa to dobrze w zamożnych krajach, gdzie dostęp do kredytu hipotecznego jest łatwiejszy, a jego cena jest niższa. (…) Przekonamy się wkrótce, że dobre rozwiązania przeniesione do Polski bez zmiany warunków otoczenia przyniosą złe skutki. Utrzymywanie modelu gospodarczego opartego na taniej sile roboczej i wyzysku jest podstawowym zagrożeniem dla przyszłości Polski. Polacy powinni więcej zarabiać, mniej płacić różnym monopolom i oligopolom, które w sposób nieuprawniony podnoszą koszta życia w Polsce.

Potrzebna korekta

Ustawa o odwróconej hipotece jest przykładem, że nie można wprowadzać kolejnych nowych rozwiązań bez poprawnego ulokowana ich w polskich realiach, co oznacza korektę w funkcjonowaniu modelu gospodarczego. Tylko suma dobrych rozwiązań powiązanych ze sobą właściwie da efekt zwiększenia zamożności polskich rodzin, ale do tego potrzebny jest rząd, który myśli i działa długofalowo. Oprac.