Stefaniuk liderem!

Badania, na zlecenie Tygodnika Podlaskiego, wykonali badacze z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przeprowadzono je na losowo wybranej, reprezentatywnej pod względem płci i wieku grupie 455 osób. Poziom ufności dla takiego badania wynosi 95 procent. Pod uwagę wzięto czterech kandydatów, którzy najwcześniej zadeklarowali start w wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej – Dariusza Stefaniuka z Prawa i Sprawiedliwości, Andrzeja Czapskiego z Akcji Samorządowej, Bogusława Broniewicza z PO i Adama Chodzińskiego z komitetu Lepsza Biała Adama Chodzińskiego.

Już po zakończeniu badania w wyborcze szranki stanęli Marzena Malesa z Polski Patriotycznej oraz Igor Dzikiewicz z KNP.

Dwukrotna przewaga

Zdecydowanym liderem sondażu jest Dariusz Stefaniuk. Na kandydata PiS swój głos chce oddać 23 procent respondentów. Odrzucając niezdecydowanych i tych, którzy nie zamierzają iść do urn, Stefaniuk może liczyć na 45, 53 procent głosów. Dotychczasowy prezydent miasta Andrzej Czapski uzyskał 10 procent poparcia (bez niezdecydowanych i niegłosujących – 20 procent).

Niemal identyczne poparcie uzyskał Bronisław Broniewicz z PO (bez niezdecydowanych i niegłosujących – 19, 15 proc.). Adama Chodzińskiego, według sondażu, popiera 8 procent mieszkańców, co w symulacji wyborczej daje 15, 32 procent głosów.

Bialczanie chcą zmiany

– Wyniki napawają optymizmem, choć oczywiście to tylko sondaż i nie należy się zbytnio przywiązywać do tych liczb. Musimy bardzo ciężko pracować, by mieszkańcy poznali nasz program i się do niego przekonali. Bialczanie oczekują zmiany na lepsze i tym oczekiwaniom trzeba sprostać – komentuje wyniki badań Dariusz Stefaniuk.

Ankieterzy pytali także bialczan o ocenę działań ekipy obecnie rządzącej Białą Podlaską. 19 procent mieszkańców skrytykowało lokalnych włodarzy za nieskuteczną walkę z problemem bezrobocia.

Jako kolejne wpadki bialczanie wymieniali zły stan infrastruktury w mieście i brak aktywności w przyciąganiu nowych inwestorów. Większość mieszkańców Białej Podlaskiej (56 procent respondentów) twierdzi, że w lokalnych władzach potrzebne są zmiany. Bialczanie byli pytani również o to, jaka jest najważniejsza cecha polityka. Najwięcej osób wskazało tutaj na uczciwość.

WYBORCZA DEBATA W TYGODNIKU PODLASKIM!

Tygodnik Podlaski zorganizuje przed wyborami samorządowymi debatę wszystkich kandydatów na urząd prezydenta. W najbliższych dniach skierujemy do nich oficjalne zaproszenie do udziału w rozmowie.

Chcemy, by pretendenci do najważniejszego stanowiska w Białej Podlaskiej mieli szansę zaprezentowania swoich programów, liczymy na żywą, ale też merytoryczną i kulturalną dyskusję. O szczegółach przedsięwzięcia będziemy Państwa informować w kolejnych wydaniach naszej gazety.