Spotkanie z twórcami głośnej produkcji „Błogosławiona wina”

Film dotyczyć będzie znanych wydarzeń z siedemnastowiecznej historii Południowego Podlasia, a jego scenariusz oparty jest na książce Zofii Kossak-Szczuckiej pod tym samym tytułem. Film jednak nie jest beletrystyczną powieścią, lecz pokazuje prawdziwe, oparte na historycznej dokumentacji dzieje obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

Produkcja przypomina niezwykłe wydarzenie z 1631 r, kiedy cudownie uzdrowiony książę Mikołaj Sapieha (w tej roli Jarosław Struczyński) porywa z Rzymu obraz Madonny Gregoriańskiej i przywozi go do Kodnia. Polski magnat za ten czyn został wyklęty przez papieża, a następnie po pokutnej pielgrzymce do Rzymu przywrócono go do łask Kościoła. Obok wątku sensacyjnego w dziele zostanie ukazany również wewnętrzny dramat bohatera i jego szczera przemiana. Za cenę błędu, cierpienia, pokuty oraz ufności w Miłosierdzie Boże, Sapieha doznał Łaski. Zdjęcia do filmu kręcone będą w m.in. w Kodniu na Południowym Podlasiu, w Gniewie, Warszawie, Wilanowie a także w Rzymie i w Watykanie.

Reżyserem filmu jest Przemysław Hauser – znany z produkcji serialu o papieżu pt. „Metr od świętości”, który do współpracy zaprosił także Przemysława Reichela.

Dzięki nowej produkcji, która nie powstałaby bez wsparcia wielu środowisk, w tym Fundacji „Kocham Podlasie”, historię obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej, która dobrze znana jest mieszkańcom naszego regionu poznają widzowie z całej Polski.

Premiera kinowa filmu przewidziana jest na wrzesień 2015 r., a na wiosnę 2016 r. twórcy planują emisję na antenie TVP1.

Już 11 listopada dzięki zaangażowaniu Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” mieszkańcy Białej Podlaskiej i Kodnia będą mieli wyjątkową okazję uczestniczenia w spotkaniach z twórcami produkcji, które dodatkowo zostaną połączone z premierową prezentacją trailera filmu. W Białej Podlaskiej spotkanie z udziałem Senatora RP Grzegorza Biereckiego, Przemysława Hausera i Jarosława Struczyńskiego odbędzie się po mszy św. o godzinie 10:00 w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na ulicy Brzeskiej.

W spotkaniu w Kodniu, które zacznie się po mszy św. o godz. 17.00 w Sali przy Domu Pielgrzyma w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia, obok wyżej wymienionych gości uczestniczył również będzie dyrektor Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” – Dariusz Stefaniuk.