Dzień Niepodległości

Kąkolewnica

W niedzielę 9 listopada w Żakowoli Radzyńskiej w gminie Kąkolewnica zostanie odsłonięty nowy kopiec Józefa Piłsudskiego. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele parafi alnym. Po odsłonięciu kopca prelekcję „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek” – wygłosi regionalista Szczepan Kalinowski. Pierwszy kopiec Józefa Piłsudskiego został usypany w 1936 roku dla upamiętnienia przemarszu Legionistów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego w 1915 roku. W 1940 r. kopiec został zniszczony przez niemieckiego okupanta.

Biała Podlaska

Uroczystości we wtorek 11 listopada rozpoczną się o 9.30 od złożenia kwiatów przez prezydenta miasta, członków delegacji szkół i zakładów pracy pod Miejscem Straceń i tablicą ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności. O 10.00 uczestnicy oficjalnych uroczystości wezmą udział we Mszy św. w kościele Św. Antoniego. O 11.20 nastąpi przemarsz pod pomnik 34 pułku piechoty, złożenie kwiatów i odegranie hymnu państwowego. A o 12.20 spod pomnika ulicami Białej ruszy Bieg Niepodległości. Miasto przygotowało też program imprez towarzyszących.

Radzyń

W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada o godzinie 18, w Radzyńskim Ośrodku Kultury obędzie się koncert patriotyczny pt. „W listopadowej zadumie”. Wezmą w nim udział artyści Teatru Wielkiego w Warszawie, Opery Narodowej i innych scen warszawskich.

Obchody w dniu Święta Niepodległości 11 listopada rozpocznie Msza św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego o godzinie 10.00. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz na plac Wolności. O godzinie 12.00 rozpocznie się ceremonia pod Pomnikiem Niepodległości. Natomiast o godzinie 13.30 w Radzyńskim Ośrodku Kultury rozpocznie się recital fortepianowy w wykonaniu Jacka Maksymiuka.

Parczew

Uroczystości rozpoczną się na placu przy Urzędzie Miejskim, skąd o godz. 10.30 nastąpi wymarsz pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 10.40 – złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a o godz. 11.00 – uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny w parczewskiej bazylice. O godz. 12.15 – uroczystości przy Pomniku Niepodległości.

Terespol

W Terespolu uroczystości rozpoczną się uroczystą mszą świętą o godzinie 10.00 w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy. Następnie około godziny 11.00 odbędzie się część oficjalna uroczystości pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny z 1920 roku. Oprac. Sek, IG