Większość mogłaby być większa

Mandaty zdobyli:Bogdan Fijałek, Waldemar Panasiuk, Robert Mazurek, Izydor Długosz, Mieczysław Zając, Adam Adamski, Piotr Skowron i Włodzimierz Sieromski. Radni PiS mogą cieszyć się także z największego poparcia. Na Bogdana Fijałka zagłosowało 345 osób. Na drugim i trzecim miejscu pod względem głosów są Adam Adamski (244) oraz Mieczysław Zając (213).

PiS przy odrobinie szczęścia mógł mieć jeszcze lepszy rezultat. W jednym z obwodów identyczną liczbę głosów uzyskali Tomasz Stephan z PiS oraz Dariusz Wierzchowski z Radzyńskiego Forum Samorządowego (RFS). Decydowało losowanie, wygrał ten drugi.

RFS, które ma 6 radnych, będzie drugą siłą w radzie miasta.

PiS kontra PSL

Rozstrzygnięcia nie przyniosła w Radzyniu pierwsza tura wyborów burmistrza. W drugiej turze zmierzą się poseł Jerzy Rębek z PiS (3138 głosów) ze starostą Lucjanem Kotwicą z PSL (3166 głosów). Kandydat PiS miał szanse wygrania już w pierwszej turze, zabrakło mu 29 głosów. Przeszkodziła obecność w stawce trzeciego kandydata Andrzeja Dzięgi (prawicowy KWW Czas na zmiany), którego poparło 781 wyborców.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy głosowali w niedzielnych wyborach, bo sam udział w nich był istotny. Szczególnie dziękuję osobom, które mnie poparły i zachęcam wszystkich do udziału w głosowaniu 30 listopada – powiedział poseł Rębek.

Stwierdził, że do drugiej tury przystępuje wzmocniony wygraną PiS w wyborach do rady miasta. – To ważne, aby nowy burmistrz miał u większości radnych zrozumienie i poparcie dla ambitnego programu rozwoju Radzynia Podlaskiego. Nieodzowne jest także porozumienie z pozostałymi radnymi. Całej nowej radzie gratuluję wyboru i liczę na udaną współpracę – powiedział kandydat PiS na burmistrza.

Zrywali plakaty

Frekwencja w Radzyniu wyniosła 55,6%. Niestety, w czasie ciszy wyborczej i później w głosowaniu nie obyło się bez skandali.

W sobotę kandydat do rady miasta z komitetu Lucjana Kotwicy został nakryty podczas zrywania i niszczenia banerów wyborczych posła Jerzego Rębka. Mieszkańcy, którzy byli świadkami tego zdarzenia zapisali numery samochodu, ktorym poruszał sie kandydat, a później rozpoznali go w obecności policjantów.

PiS poprawił wynik

W radzie powiatu PiS miał dotychczas czterech radnych, teraz będzie ich sześciu. Mandaty zdobyli: Adam Świć, Szczepan Niebrzegowski, Grzegorz Kowalczyk, Jerzy Bednarczyk, Robert Gmitruczuk oraz Zbigniew Makarski. Dziewięć mandatów zdobył PSL, dwa KWW Nasz Powiat, jeden Obywatelski Komitet Wyborczy. W głosowaniu klęskę ponieśli kandydaci PO i SLD.

Zwycięstwo Mazurka

Wójtem gminy Radzyń Podlaski ponownie został kandydat PiS Wiesław Mazurek. Poparło go 2540 mieszkańców (69%). Kontrkandydata poparły 1132 osoby. Wójt Mazurek będzie miał solidne oparcie w radzie gminy. W 15-osobowym gremium zasiądzie aż 11 kandydatów z jego komitetu.

PSL będzie bardzo źle wspominał wyborczą niedzielę w gminie Borki. Wójta z tej partii zdetronizował niezależny kandydat Radosław Sałata, którego poparło 58% wyborców.

Źle zakończyły się dla ludowców również wybory wójta w gminie Ulan Majorat. 30 listopada PSL będzie musiał bronić swoich wpływów w gminach Komarówka Podlaska, Czemierniki i Wohyń.

Prof. Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Obserwując sytuację w Polsce po pierwszej turze wyborów lokalnych uważam, że trzeba łączyć środowiska patriotyczne i narodowe tam, gdzie istnieje realna szansa na odsunięcie dotychczasowego układu od władzy. Dlatego zachęcam do udziału w drugiej turze wyborów samorządowych w Radzyniu Podlaskim.