Mistrzowskie klacze z Podlasia

Konie arabskie ze Stadniny Koni Janów Podlaski zdobyły nagrody i wysokie lokaty na prestiżowym Championnat du Monde du Cheval Arabe (Czempionacie Świata Koni Arabskich Czystej Krwi), rozgrywanym od 28 do 30 listopada br. w Paryżu.

Pokazane w Paryżu konie jak co roku były wyjątkowe i stanowiły światową czołówkę. Tym milej donieść, że w tym elitarnym gronie znakomicie wypadły konie z Janowa. Klacze Al Jazeera i Ceranova zostały zaliczone przez jurorów do Top Ten Yearling Femelles (Najlepsza Dziesiątka Klaczy Rocznych). W Czempionacie Klaczy Młodszych do Top Ten zakwalifikowała się dwulatka Patria. W kategorii klaczy starszych do Top Ten zaliczono klacz Pepitę.

Stadnina w Janowie ma uznaną markę na świecie. Na odbywających się co roku w Janowie aukcjach w ramach Dni Koni Arabskich bogaci nabywcy z Bliskiego Wschodu, Europy Zachodnie i Stanów Zjednoczonych płacą za konie z Podlasia setki tysięcy euro. Rekord transakcji za konia z Janowa w ostatnich latach padł w 2013 roku, gdy za 410 tys. euro sprzedano 10-letnią, gniadą klacz Belgica. Kupiła ją stała bywalczyni aukcji Shirley Wa tts, żona perkusisty The Rolling Stones.