Wielka zmiana w Białej

Dariusz Stefaniuk został wybrany prezydentem Białej Podlaskiej po pokonaniu w II turze urzędującego od 16 lat Andrzej Czapskiego.

Na Dariusza Stefaniuka oddano w II turze 11 395 głosów (58,11%), a na jego kontrkandydata padło 8216 głosów (41,89%). Co warte podkreślenia, Dariusz Stefaniuk wygrał w zdecydowanej większości okręgów w Białej Podlaskiej, co czyni dodatkowo jego mandat do rządzenia miastem silnym i wiarygodnym. Prezydent Dariusz Stefaniuk podziękował wszystkim biorącym udział w wyborach za głosowanie, także na jego kontrkandydatów.

– Dziękuję głosującym, bo to osoby, które troszczą się o nasze miasto. Mam nadzieję, że przekonam wszystkich wahających się do mojego programu rozwoju Białej Podlaskiej – powiedział Stefaniuk wkrótce po ogłoszeniu wyników. Wyraził również ogromną satysfakcję, że Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło w mieście sukces na historyczną skalę, bo po I turze ma większość 10 radnych w radzie miasta. Zadeklarował jednocześnie – powołując się na przykład Siedlec – że będzie dążył do porozumienia ze wszystkimi siłami politycznymi w mieście.

– Mam nadzieję, że w radzie miasta uda się zbudować szeroką koalicję dla nowych miejsc pracy, dla budowy lepszego życia bialczan – powiedział Stefaniuk, uzupełniając hasło „Zmiana na lepsze” o nowy wymiar „Razem dla Białej!”. A że nie są to puste słowa świadczą propozycje dla kontrkandydatów w wyborach. Adam Chodziński, kanclerz bialskiej Państwowej Szkoły Wyższej, dostał ofertę objęcia stanowiska wiceprezydenta miasta.

Byłego prezydenta miasta, Andrzeja Czapskiego, Stefaniuk zaprosił do działań i przedsięwzięć, w których były prezydent mógłby dla dobra miasta i mieszkańców wykorzystać swoją wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Stefaniuk zadeklarował, że nie będzie robić rewolucji personalnej w administracji Białej Podlaskiej:

– Będą liczyły się kompetencje i ciężka praca, a nie to, kto powołał daną osobę na stanowisko.

Nowy prezydent podkreślał, że ciąży na nim olbrzymia odpowiedzialność za realizację programu, który wypracowany został w trakcie dyskusji z mieszkańcami Białej. Działania, które podejmie w pierwszej kolejności będą dotyczyć powołania podstrefy Specjalnej Strefy Ekononomicznej oraz racjonalizacji polityki podatkowej miasta.

Na pierwszej sesji rady miasta przewodniczącym został wybrany Dariusz Litwiniuk (PiS), a wiceprzewodniczącymi zostali decyzją radnych: Wojciech Sosnowski (PO) oraz Henryk Chmiel (PSL). Red.